fot. pixabay.com

Rząd przygotowuje dodatek węglowy

Rząd przygotował projekt w sprawie jednorazowego dodatku węglowego. Z zapowiedzi wynika, że wyniesie on 3 tysiące złotych. Otrzyma go gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy. Źródło ogrzewania musi być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

 

 Węgiel jest dzisiaj towarem trudnodostępnym ze względu na wojnę na Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec.

 – Od miesiąca lutego nie dostaliśmy żadnego składu. (…) Klienci przychodzą, pytają, odchodzą z kwitkiem – mówiła Elżbieta Kwiatkowska, właścicielka skupu węgla.

 Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie spółkom Skarbu Państwa, na mocy którego są zobowiązane do zakupu 4,5 miliona ton węgla poza granicami RP.

– Mamy informacje o tym, kto, skąd i jakie ilości węgla chce sprowadzić. (…) Chcę powiedzieć, że węgla na pewno nie zabraknie – zaznaczył premier.

Widoczne są spore braki surowca na polskim rynku, co spowodowało duży wzrost cen. Pomóc miała dopłata dla firm, które będą sprzedawać węgiel za 996 złotych za tonę. Pomoc okazała się nieskuteczna, dlatego konieczne są zmiany.

 – Nie możemy czekać dalej, czy takie zainteresowanie się pojawi, czy nie, tylko wypracowujemy nowe rozwiązania, które będą przedmiotem obrad podczas rady ministrów – powiedział Piotr Muller, rzecznik rządu.

 W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się już informacja na temat projektu ustawy. W jej myśl przyznany zostanie specjalny dodatek węglowy. Będzie on jednorazowy i wyniesie 3 tysiące złotych. Otrzyma go gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy. Źródło ogrzewania musi być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

 „Proponowane wsparcie finansowe w postaci dodatku węglowego wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Tym samym przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej na te z gospodarstw domowych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest węglem lub paliwami węglopochodnymi” – wskazano w projekcie ustawy o dodatku węglowym.

Dodatek węglowy powiązany jest z gospodarstwem domowym. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka tego gospodarstwa, przyznawany jest on temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy. Według projektu na złożenie wniosków będzie czas do 30 listopada. Gmina będzie miała miesiąc na wypłatę środków.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl