Prokuratura pokazała film z akcji we „Wprost”

Warszawska Prokuratura Warszawa-Praga zaprezentowała fragmenty nagrań z akcji prokuratury i ABW w redakcji „Wprost”.

Prokuratorzy w asyście funkcjonariuszy weszli tam w ubiegłą środę w związku ze śledztwem dot. nielegalnego podsłuchiwania polityków. Żądali wydania nośników.

Prokurator dążył do „ugodowego przejęcia nośnika” w gabinecie redaktora naczelnego „Wprost” – zapewniła Renata Mazur,rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.Z nagrania wynika jednak, że na wezwanie prokuratora do redaktora Sylwestra Latkowskiego podeszło dwóch funkcjonariuszy ABW, próbowali mu wyrwać laptop.Była próba siłowego odebrania laptopa – przyznała Renata Mazur. Wyjaśniała, że śledczy powoływali się na przepis, zgodnie z którym, każdy przedmiot może być zatrzymany w czasie przeszukania.

Z kolei na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwościwiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski powiedział, że prokuratura przed rozpoczęciem czynności w redakcji „Wprost” działała nieadekwatnie, bo niedostatecznie rozpoznała normy i gwarancje ochrony praw człowieka.

Poseł Beata Kempa wiceprzewodnicząca sejmowej komisji mówi, że cała ta sytuacja pokazuje to, do czego nigdy nie powinno dojść, a więc ingerencję w wolność słowa i konstytucyjne prawo do wolności publikacji

– Ta sytuacja pokazuje jeszcze jedną kwestię. Mianowicie ukazuje wielką chęć władzy, aby jednak zablokować ewentualne publikacje niekorzystnych dla nich informacji. Po drugie, kwestia kompletnego rozkładu, jeśli idzie o profesjonalizm działania służb, w tym także prokuratury. Trzeba wiedzieć, że na etapie realizacji – w mojej ocenie – mogło dojść do popełnienia wielu błędów. Zupełnie błędna decyzja, na co niejednokrotnie wskazywaliśmy, a co nie było dostrzegane przez PO, dotyczy zabiegu rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. Dzisiejszy dzień, komisja, wcześniejsze działania pokazują, że następuje konflikt pomiędzy tymi dwoma instytucjami, które mają sztandarowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa Polaków – podkreśla poseł Beata Kempa.

RIRM

drukuj