Készítette: Janusz Klimek, Kraków - Photo by my friend done specifically for use on Wikipedia under a free license., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=181215

Ponad 13 tys. osób odwiedziło w pierwszym miesiącu Muzeum Czartoryskich

Ponad 13 tys. osób odwiedziło Muzeum Książąt Czartoryskich w ciągu miesiąca od otwarcia po kilkuletnim remoncie. Wobec dużego zainteresowania zwiększona została pula biletów na każdy dzień, a od 9 lutego zwiedzający będą wchodzić nie co 15 a co 10 minut.

Muzeum Książąt Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego. W wyremontowanym pałacu można zobaczyć pamiątki związane z polskimi władcami i bohaterami narodowymi oraz unikatowe dzieła sztuki, w tym najcenniejszy obraz w polskich zbiorach – „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci. Inaczej niż w pozostałych oddziałach Muzeum Narodowego bilety obowiązują na konkretną datę i godzinę.

„Chętnych jest tak dużo, że zdecydowaliśmy się zwiększyć pulę biletów – od 9 stycznia na każdy termin w kasie i rezerwacji dostępnych jest pięć biletów więcej. Wcześniej na ekspozycję jednocześnie mogło wejść piętnaście osób, więc jest to wzrost o jedną trzecią” – podkreślił dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Bilety z wyprzedzeniem można kupić w kasie Muzeum Książąt Czartoryskich lub online na stronie bilety.mnk.pl.

Do tej pory rezerwacje przez telefon i maila przyjmowane były tylko dla grup zorganizowanych, teraz bilet w ten sposób może zarezerwować każdy

 „Zależy nam na tym, żeby osoby, które nie mogą kupić biletu za pośrednictwem strony internetowej, miały pewność zobaczenia ekspozycji, szczególnie, że czasami przyjeżdżają do nas, pokonując setki kilometrów” – wyjaśnił dyrektor MNK.

Rezerwację należy odebrać w kasie najpóźniej 15 minut przed zaplanowaną godziną zwiedzania, inaczej zostanie ona automatycznie anulowana, a bilety będą oferowane kolejnym osobom.

Od 9 lutego zwiększy się częstotliwość wstępu do Muzeum dla osób indywidualnych – kolejne grupy zwiedzających będą wchodzić nie co 15, ale co 10 minut.

Jak podkreślił dyrektor prof. Andrzej Szczerski, nie można całkowicie zrezygnować z limitów ze względu na bezpieczeństwo i komfort zwiedzania, ale funkcjonowanie nowej placówki jest uważnie obserwowane, a dyrekcja MNK jest otwarta na sugestie zwiedzających.

„Celem zmian jest otwarcie szerzej drzwi do Muzeum Książąt Czartoryskich” – mówił prof. Andrzej Szczerski.

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte 19 grudnia. Jego udostępnienie publiczności po blisko dziesięciu latach przerwy było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2019 r. Po remoncie przestrzeń wystawiennicza jest o jedną trzecią większa. Dzieła sztuki z zakupionej przez państwo w grudniu 2016 r. za 100 mln euro kolekcji Czartoryskich są prezentowane w 26 salach na dwóch piętrach pałacu przy ul. Pijarskiej i w jego oficynach. Remont pochłonął 51 mln zł. Nowa aranżacja wnętrz i ekspozycja Muzeum Książąt Czartoryskich zostały nominowane do nagród „Property Design Awards 2020” w kategorii „Design – Wnętrza: obiekty publiczne”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl