fot. pixabay.com

PIG przeprasza za materiał dot. wpływu emisji gazów cieplarnianych na klimat

Państwowy Instytut Geologiczny przeprasza za upublicznienie materiału, który mógł wprowadzić opinię publiczną w błąd w kwestii wpływu emisji gazów cieplarnianych na klimat. Instytut oświadczył, że materiał, który trafił do Polskiej Agencji Prasowej z okazji Dnia Ziemi, nie jest oficjalnym stanowiskiem PIG.

Wyjaśnienia Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB zamieszczono we wtorek na stronie internetowej tego instytutu badawczego. Dotyczą one materiału, jaki Instytut przekazał PAP przy okazji Dnia Ziemi, przypadającego 22 kwietnia. W materiale, na podstawie którego w niedzielę opublikowana została depesza PAP, stwierdzono, że ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia, a po nim rozpocznie się kolejne ochłodzenie.

„Zdanie >>Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia, po nim rozpocznie się kolejne ochłodzenie<< jest jedynie spekulacją naukową autora tekstu. Nie jest to zgodne z ustaleniami IPCC” – oświadczył PIG.

Instytut odcina się również od stwierdzenia, że „wpływ zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim wskutek spalania paliw kopalnych przez człowieka, jest znacznie przeszacowany, ponieważ nie uwzględnia się roli równolegle postępującego ocieplenia spowodowanego przez czynniki naturalne”.

We wtorek PIG wskazał, że jest to zdanie niepotwierdzone naukowo.

„Nie powinno w takiej formie zostać przekazane do PAP. Stoi w sprzeczności z dotychczasowymi ustaleniami nauki w tej sprawie” – wskazał PIG.

PIG przekazał we wtorek, że materiał został przygotowany przez jednego z pracowników, specjalistę w zakresie badań nad czwartorzędem – prof. dr. hab. Leszka Marksa – i „nie jest oficjalnym stanowiskiem Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB”.

„Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w pełni zgadza się z ustaleniami naukowymi dotyczącymi wpływu działalności człowieka na klimat Ziemi. Destrukcyjny wpływ emisji związanych ze spalaniem paliw kopalnych jest oczywisty. W materiale pragnęliśmy natomiast pokazać, że nie jest to jedyny czynnik wpływający na klimat, także naturalne procesy zachodzące na Ziemi odgrywają swoją rolę” – oświadczył PIG.

Jak dodano, „niestety, nieprecyzyjna informacja i użyte argumenty wypaczyły intencję przekazu”.

„Publikacja materiału w tej formie nie powinna mieć miejsca. Zawiódł system weryfikacji treści w Instytucie, za co serdecznie przepraszamy” – podał PIG.

Państwowy Instytut Geologiczny – PIB przekazał, że w najbliższych dniach „podejmie działania, aby dotrzeć z tym wyjaśnieniem do wszystkich mediów, które umieściły informację PAP zawierającą nieprecyzyjne informacje, jakie przekazano do opinii publicznej”.

„Przepraszamy, że nasze działania mogły wprowadzać opinię publiczną w błąd w kwestii wpływu emisji gazów cieplarnianych przez ludzi na klimat” – zaznaczono.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Klimatu, Hubert Różyk, dyrektor PIG przekazał MKiŚ, że kierownik działu promocji w PIG, odpowiedzialny za akceptację tekstu wysłanego do PAP, został zawieszony w czynnościach do czasu wyjaśnienia sprawy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl