Anna Sobecka, Poseł na Sejm RP

Toruń, dnia 2 stycznia 2012 r.

Przewodniczący KRRiT.

Sz. P. Jan Dworak

Szanowny Panie Przewodniczący.

Urząd Komunikacji Elektronicznej w porozumieniu z Panem wydał decyzję dotyczącą pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej. Miejsca przyznano spółkom ESKA TV, Stavka, Lemon Records i ATM. TV TRWAM wciąż nie otrzymała miejsca na cyfrowej platformie. Rada poinformowała, że wybierając nadawców w drodze konkursów chciała przede wszystkim zapewnić odbiorcom różnorodną ofertę programową. Tymczasem brakuje tej dla milionów widzów, którzy identyfikują się z katolicką kulturą i światem wartości.

Odpowiedzi od Pana domagali się podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu senatorowie, którzy przedstawili wówczas szereg nieprawidłowości, mających miejsce podczas konkursu o dostęp do platformy. Jednym z nich jest fakt, że pewien z podmiotów, który otrzymał miejsce na multipleksie jeszcze nie rozpoczął nadawania. Ogromnie niepokojące jest również to, że do 31 grudnia 2011 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ustosunkowała się do odwołania Fundacji Lux Veritatis doręczonego 23 sierpnia 2011. Odpowiedź nie nadeszła pomimo, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami Rada powinna jej udzielić w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania odwołania. Pragnę także przypomnieć, że Konstytucja naszego Państwa gwarantuje wszystkim obywatelom „prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt też nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny” (art. 32).

W związku z powyższym, wyrażam swój głęboki sprzeciw wobec tych dyskryminujących działań. Proszę także o szczegółowe wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i odpowiedź na poniższe pytania:

1. Na podstawie jakich kryteriów KRRiT decyduje o przyznaniu miejsca na cyfrowej platformie?
2. Dlaczego do tej pory TV Trwam nie przyznano miejsca na cyfrowej platformie?

Z poważaniem
Anna Sobecka
Poseł na Sejm RP

Interpelacja pos. Anny Sobeckiej ws. miejsc na multipleksie

Szanowni Państwo!

W związku z ogromnymi trudnościami w uzyskaniu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji miejsca na tak zwanym multipleksie przez Telewizję Trwam informuję, że wystosowałam do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji interpelację poselską w tej sprawie. Sytuacja jest bardzo poważna ponieważ miejsca na multipleksie już się kończą. Jako Poseł na Sejm uważam że, niedopuszczalna jest sytuacja, w której wiele podmiotów uzyskuje nawet po parę miejsc na multipleksie, mimo ogromnych uchybień formalnych a Telewizji Trwam stale się to uniemożliwia. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie informowała Telewizji Trwam o etapach procesu koncesyjnego. Między innymi nie powiadomiła o podjętych w dniach 26 kwietnia 2011 roku i 6 lipca 2011 roku uchwałach, którymi przyznano koncesje jednym firmom, a innym odmówiono. Informacja ta nie została również umieszczona na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dopiero po nagłośnieniu tej sprawy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w dniu 29 lipca 2011 roku wydała decyzję, w której opisała proces przyznawania koncesji. Poinformowała o wcześniej podjętych uchwałach z kwietnia i lipca dotyczących rozszerzenia koncesji, w których nie uwzględniła Telewizji Trwam. Ponadto, do 31 grudnia 2011 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ustosunkowała się do odwołania Fundacji Lux Veritatis doręczonego 23 sierpnia 2011. Odpowiedź nie nadeszła pomimo, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami rada powinna jej udzielić w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania odwołania.
Dlatego apeluję do wszystkich katolików i ludzi dobrej woli, którym zależy na wolności, pluralizmie i demokracji w naszej Ojczyźnie o podpisywanie list poparcia dla Telewizji Trwam, które zostaną skierowane do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Listy poparcia są dostępne w moim Biurze Poselskim przy ul. Mickiewicza 9/6 w Toruniu.

Siłą, przed którą może ugiąć się Rząd czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest fakt dużego, społecznego poparcia dla Telewizji Trwam, o które Państwa proszę.

Z poważaniem
Poseł na Sejm
Anna Sobecka

 

Toruń, 4 stycznia 2012

POSEŁ NA SEJM RP
ANNA ELŻBIETA SOBECKA
Szanowna Pani
Ewa Kopacz
Marszałek Sejmu RP

Na podstawie art.192 Regulaminu Sejmu składam na ręce Pani Marszałek interpelację poselską skierowaną do Prezesa Rady Ministrów w sprawie trudności związanych z uzyskaniem miejsca na tzw. multipleksie przez Telewizję Trwam. Szanowny Panie Premierze, swoją interpelację kieruję do Pana, z racji tego, że wraz z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji ma Pan współtworzyć ład medialny w Polsce. Kwestia dotyczy Telewizji Trwam, która napotyka na ogromne trudności przy pracach związanych z uzyskaniem od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji miejsca na tak zwanym multipleksie. Sytuacja jest bardzo poważna ponieważ te miejsca już się kończą. Uważam że, niedopuszczalna jest sytuacja, w której wiele podmiotów uzyskuje nawet po parę miejsc na multipleksie, mimo ogromnych uchybień formalnych a Telewizji Trwam stale się to uniemożliwia. Bardzo drastycznym przykładem tego jest fakt, że jeden z podmiotów takie miejsce otrzymał mimo że jeszcze nie zaczął nawet nadawania sygnału. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie informowała też Telewizji Trwam o etapach procesu koncesyjnego. Między innymi nie powiadomiła o podjętych w dniach 26 kwietnia 2011 roku i 6 lipca 2011 roku uchwałach, którymi przyznano koncesje jednym firmom, a innym odmówiono. Informacja ta nie została również umieszczona na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dopiero po nagłośnieniu tej sprawy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w dniu 29 lipca 2011 roku wydała decyzję, w której opisała proces przyznawania koncesji. Poinformowała o wcześniej podjętych uchwałach z kwietnia i lipca dotyczących rozszerzenia koncesji, w których nie uwzględniła Telewizji Trwam. Ponadto, do 31 grudnia 2011 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ustosunkowała się do odwołania Fundacji Lux Veritatis doręczonego 23 sierpnia 2011. Odpowiedź nie nadeszła pomimo, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami rada powinna jej udzielić w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania odwołania. Na zakończenie pragnę przypomnieć, że Konstytucja naszego Państwa gwarantuje wszystkim obywatelom „prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt też nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. (art. 32).

W związku z powyższym pytam Pana Premiera:
1. Co jest przyczyną trudności związanych z uzyskaniem miejsca przez Telewizję Trwam na multipleksie?
2. Jakie kryteria są brane pod uwagę przy przyznawaniu miejsca na multipleksie?
3. Dlaczego miejsca na multipleksie otrzymują podmioty, które posiadają liczne uchybienia formalne?

Anna Sobecka
Poseł na Sejm

 

 

 

 

drukuj