Honorowy doktorat dla prymasa Węgier
Kardynał Péter Erdö, przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy,
prymas Węgier, wybitna postać współczesnego Kościoła, uznany znawca światowej
kanonistyki, ceniony na całym świecie autor prac naukowych, otrzymał wczoraj
tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Stefana Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
To już druga polska uczelnia, po KUL, która przyznała prymasowi Węgier ten
tytuł. Uroczystość odbyła się w Auli im. Roberta Schumana (Auditorium Maximum)
na terenie kampusu UKSW im. ks. prof. dr. hab. Ryszarda Rumianka w Warszawie.
Obecni byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore,
przewodniczący Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik, Prymas Polski ks. abp
Józef Kowalczyk i ambasador Republiki Węgierskiej Robert Kiss.
Uhonorowanie prymasa Węgier było jednym z ważnych punktów odbywającego się w
tych dniach na UKSW Międzynarodowego Kongresu Kanonistów. Ksiądz kardynał Péter
Erdö jest wybitnym znawcą tematyki prawa kanonicznego, ustrojowego i
sakramentalnego. Wniósł nieoceniony wkład w uregulowanie stosunków pomiędzy
Republiką Węgierską a Stolicą Apostolską, a także w umocnienie relacji państwo –
Kościół w Europie.
– Poza niekwestionowanymi zasługami dla rozwoju nauki kardynał Erdö jest osobą
wielce zasłużoną w życiu publicznym – mówił ks. prof. Wojciech Góralski,
kanonista z UKSW, w laudacji wygłoszonej podczas nadania tytułu honoris causa.
System komunistyczny, tak jak w innych krajach, na Węgrzech wywołał chaos w
relacjach Kościół – państwo. Kardynał Erdö w znaczący sposób przyczynił się do
zawarcia porozumień między Stolicą Apostolską a Republiką Węgierską, regulując
te stosunki. Dzięki niemu zostały zawarte trzy umowy: układ w sprawie wznowienia
relacji dyplomatycznych, konwencja w sprawie opieki duszpasterskiej nad siłami
zbrojnymi i nad strażą graniczną, a także konwencja w sprawie finansowania
działalności publicznej i religijnej.
W swych homiliach i przemówieniach ks. kard. Erdö podkreśla, jak wielkim
bogactwem jest obecność Kościołów w jednoczącej się Europie, nawet z punktu
widzenia porządku publicznego. W jednym z wywiadów prymas Węgier mówił wprost,
że należy bronić chrześcijańskich wartości w Europie "na tysiąc sposobów: w
środkach przekazu i za pomocą języków kultury, muzyki, tańca, ale także wprost
przez głoszenie kazań, nawet na ulicach". Apeluje, aby odważnie dawać świadectwo
swej wiary, aby pokazywać ludziom, że jesteśmy katolikami, że Kościół jest
obecny, ma coś do przekazania.
Dziękując wczoraj za przyznanie doktoratu honoris causa UKSW, ks. kard. Erdö
stwierdził, że jest to dla niego wielka radość i zaszczyt. – W tym hojnym geście
wyczuwam sympatię i bliskość łączącą od wielu wieków Polaków i Węgrów –
powiedział.
Małgorzata Jędrzejczyk
