Gazociąg groźny dla środowiska

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnił, że Polska podtrzyma swoje negatywne stanowisko w sprawie budowy Gazociągu Północnego. Naszym zdaniem, będzie on stanowić zagrożenie ekologiczne dla Morza Bałtyckiego. Minister, oceniając pierwszy rok swojej pracy na stanowisku szefa resortu, powiedział, że jednym z jego głównych sukcesów jest podjęcie działań zmierzających do uporządkowania prawa o ochronie środowiska.
– Popieramy niepokój innych państw, że ta inwestycja może być zagrożeniem dla Morza Bałtyckiego, zwłaszcza że na dnie morza są zmagazynowane olbrzymie ilości środków bojowych po drugiej wojnie światowej. Mogą one też stanowić zagrożenie z punktu widzenia zamachów terrorystycznych – powiedział minister Jan Szyszko (na zdjęciu z lewej).
Do 16 lutego przyszłego roku państwa nadbałtyckie, które otrzymały od inwestora gazociągu (głównym jest rosyjski Gazprom) szczegółowe plany inwestycji, w tym również nasz kraj, muszą przedstawić swoje stanowisko i ocenę inwestycji w zakresie jej wpływu na stan środowiska naturalnego. Inwestor powinien uzyskać od tych państw zgodę na budowę gazociągu. Szyszko zaznaczył, że Polska będzie się domagać wykonania ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, w których opracowywaniu chcielibyśmy też uczestniczyć.
Podsumowując rok funkcjonowania Ministerstwa Środowiska pod swoim kierunkiem, minister Jan Szyszko zaznaczył, że w tym czasie resort koncentrował się przede wszystkim na zmianach w prawie ochrony środowiska, głównie w kontekście zgodności naszego prawa z prawem unijnym. Nad przeglądem prawa pracuje międzyresortowy zespół do spraw przeglądu prawa w zakresie środowiska i gospodarki wodnej.
Jak zaznaczył minister Szyszko, przy przygotowywaniu nowelizacji prawa dokonano szerokich konsultacji społecznych, po to, „aby prawo służyło człowiekowi”. Przy analizie zgodności naszego prawa z unijnym korzystano też z uwag Komisji Europejskiej.
Opracowano m.in. specjalistyczny słownik pojęć i terminów z zakresu ochrony środowiska, a także przygotowano nowelizację ustaw dotyczących m.in. gospodarki wodnej, handlu i emisji gazów oraz nowelizację prawa ochrony środowiska. Pod obrady Rady Ministrów trafił też już projekt odpowiedniej ustawy w sprawie zasad uprawiania w Polsce, uwalniania do środowiska oraz wprowadzania do obrotu genetycznie zmodyfikowanych organizmów i mikroorganizmów. Rząd zdecydował o ścisłej kontroli działalności związanej z produkcją organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), dzięki czemu Polska będzie krajem wolnym od GMO. Od lutego nastąpiło też zdecydowane przyspieszenie realizacji przedsięwzięć z wykorzystaniem środków z unijnego Funduszu Spójności. Jak zaznaczył Szyszko, w poprzednich latach pieniądze z tego źródła były wykorzystywane jedynie w niewielkim stopniu. Tylko w tym roku z Funduszu Spójności zostanie wypłaconych 220 mln euro, czyli więcej niż przez poprzednie 5 lat i dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Artur Kowalski
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl