fot. PAP/EPA

Czechy: co najmniej 15 ofiar śmiertelnych strzelaniny na uniwersytecie w Pradze; sprawca wcześniej miał zabić ojca

„Sprawca strzelaniny na praskim Uniwersytecie Karola, w której zginęło co najmniej 15 osób, wcześniej w rodzinnej miejscowości w pobliżu Pragi najprawdopodobniej zastrzelił ojca, a świadkom mówił, że jedzie do Pragi, aby odebrać sobie życie” – powiedział w czwartek szef czeskiej policji, Martin Vondraszek.

Według Martina Vondraszka policja po otrzymaniu takiej informacji i sprawdzeniu, że sprawca ma mieć zajęcia w jednym z gmachów Wydziału Filozoficznego praskiego uniwersytetu, pojechała na miejsce i ewakuowała znajdujących się tam pracowników i studentów. Później otrzymano informacje o strzelaninie w innym budynku Wydziału. Martin Vondraszek przekazał, iż zginęło co najmniej 15 osób, a ciało sprawcy znaleziono na gzymsie budynku. Szef policji nie sprecyzował, czy sprawca zginął od strzałów funkcjonariuszy, czy popełnił samobójstwo, potwierdził jedynie, że policjanci używali broni służbowej.

Zdaniem policjantów sprawca działał sam, miał pozwolenie na posiadanie broni i najprawdopodobniej inspirował się podobnymi zdarzeniami za granicą. Służby weryfikują informacje znajdujące się na należących do sprawcy profilach sieci społecznościowych.

Minister spraw wewnętrznych Czech, Vit Rakuszan, wykluczył, aby strzelanina na Uniwersytecie Karola miała związek z międzynarodowym terroryzmem. Poinformował, że jest w kontakcie ze służbami z państw Unii Europejskiej.

Strzelanina na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, w której zginęło co najmniej 15 osób, jest według szefa MSW najpoważniejszym tego rodzaju incydentem w historii Republiki Czeskiej.

Wcześniej praskie służby ratunkowe informowały o dziesięciu ofiarach śmiertelnych strzelaniny i ok. 25 rannych, w tym dziewięciu w ciężkim stanie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl