Biskupi o powyborczej Polsce

Potrzeba zdrowej reakcji na barbarzyńskie wypowiedzi czy tendencje
obliczone na płytką popularność. Tak odniósł się do bieżącej sytuacji w polskiej
polityce ks. abp Józef Michalik. W Przemyślu rozpoczęło się 356. zebranie
plenarne KEP, związane z obchodami jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej
metropolity przemyskiego.

– Problem nowej ewangelizacji nie podlega dyskusji, zważywszy na sytuację, która
zaistniała po wyborach – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki. Wczoraj Episkopat
Polski powołał Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w ramach Komisji KEP ds.
Duszpasterstwa. Kierujący tym gremium wiceprzewodniczący Episkopatu Polski
podkreślił, że "trzeba rozbudzić świadomość chrześcijańską pośród ludzi
dorosłych". Jak zwrócił uwagę ks. abp Gądecki, sytuacja po wyborach wielu
ludziom otworzyła oczy na rzeczywistość, która jest – czyli na grupę ludzi
skonfliktowanych z Kościołem, "czy to z winy księży, czy częściej – z własnej,
bo ich sumienie nie może sobie poradzić z Ewangelią". – Problem nowej
ewangelizacji nie podlega więc dyskusji – stwierdził ksiądz arcybiskup. W
Zespole ds. Nowej Ewangelizacji znajdą się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń
katolickich: Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu i
Szkoły Nowej Ewangelizacji.
Metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź, odnosząc się do wyników wyborów
i ludzi, którzy zostali wybrani, zaznaczył, że na pewno pomysłów
antyklerykalnych i antyreligijnych, które z rzeczy samej są niegodne, nie
zabraknie. – Musimy być gotowi na wrogie nękanie i tego tamta strona nie ukrywa.
To jest swoista recydywa tego, co było już po 1945 roku – powiedział metropolita
gdański.
W programie zebrania plenarnego biskupów znalazły się kwestie społeczne związane
z prezentacją projektu dokumentu Episkopatu w tej sprawie, a także zagadnienie
ujednolicenia zarządzania dobrami materialnymi Kościoła. Episkopat zapozna się
również z ruchami intronizacyjnymi Chrystusa Króla i Serca Pana Jezusa, a także
ponownie podejmie dyskusję w sprawie deklaracji Kościołów w sprawie małżeństw
mieszanych. W programie obrad jest też zatwierdzenie obrzędu pogrzebu związanego
z kremacją ciała ludzkiego oraz tekst listu pasterskiego o szacunku dla ciała
zmarłych i o możliwości kremacji.
Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch poinformował także, że biskupi zastanawiają
się nad likwidacją Funduszu Kościelnego i propozycją odpisu 1 procenta podatku,
który mógłby być przeznaczony na wybrany przez siebie Kościół lub inny związek
wyznaniowy. Nie chodzi o dodatkowy podatek, ale o to, aby drugi już procent z
płaconego podatku mógł być rozdysponowany według decyzji podatnika.
Zebranie plenarne zakończy niedzielna Msza św. w katedrze przemyskiej.
Eucharystia będzie dziękczynieniem za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze, a
przewodniczył jej będzie ks. abp Józef Michalik, obchodzący w tym dniu 25-lecie
sakry biskupiej.

 

Małgorzata Pabis, KAI

drukuj