fot. twitter.com/GrzegorczykH/status/1339126186308497408

40. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”. Prezydent upamiętni zamordowanych górników

Dziś mija 40 lat od pacyfikacji katowickiej kopalni „Wujek”. To największa tragedia stanu wojennego. W obchodach upamiętniających poległych udział weźmie prezydent Andrzej Duda.

Protest w kopalni „Wujek” był odpowiedzią na wprowadzony przez reżim komunistyczny stan wojenny. Rozpoczął się 14 grudnia. Górnicy domagali się zwolnienia z więzienia szefa zakładowej „Solidarności” Jana Ludwiczaka i innych działaczy Związku, respektowania Porozumienia Jastrzębskiego oraz niewyciągania konsekwencji wobec protestujących. Później były także żądania zniesienia stanu wojennego oraz przywrócenia działalności „Solidarności”.

Pierwsze dni negocjacji protestujących z władzami nie przyniosły rezultatu. Zawiązał się komitet strajkowy. Bronią górników z „Wujka” były łopaty, kilofy, łańcuchy, zaostrzone pręty, cegły i śruby. 16 grudnia w kopalni Wujek strajkowało ok. 3 tys. górników. Przed zakładem protestujących wspierał tłum kobiet, młodzieży i dzieci. Wszystkich otoczyły oddziały milicji i wojska uzbrojone w czołgi i wozy pancerne. Najpierw armatkami wodnymi (w szesnastostopniowy mróz) zaatakowano ludzi przed zakładem. W ruch poszedł także gaz łzawiący i świece dymne. Przed godziną 11.00 czołgi sforsowały mur. Uzbrojone oddziały ZOMO wkroczyły na teren zakładu. Górnicy byli ostrzeliwani środkami chemicznymi i polewani wodą. W końcu do akcji wkroczył pluton specjalny, który zaczął strzelać ostrą amunicją do protestujących. Zginęło 9 górników, wielu zostało rannych.

Dziś w rocznicowych obchodach wezmą udział m.in. rodziny ofiar, uczestnicy strajku, a także przedstawiciele władz lokalnych i państwowych. Msza święta sprawowana będzie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Później pod krzyżem przy kopalni „Wujek” odczytany zostanie Apel Poległych. Uroczystościom będzie towarzyszyło otwarcie rozbudowanego Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl