fot. Mikołaj Bujak/KPRP

Turcja: Prezydent K. Nawrocki odwiedził siedzibę firmy Aselsan. Złożył też wieniec w Mauzoleum Atatürka

Prezydent RP, Karol Nawrocki, który składa oficjalną wizytę w Turcji, odwiedził siedzibę firmy Aselsan, wiodącego producenta elektroniki obronnej; złożył też wieniec w Mauzoleum Atatürka. Dziś również zaplanowane są rozmowy przywódców Polski i Turcji. Wśród tematów m.in. zbliżający się szczyt NATO w Ankarze, polityka bezpieczeństwa i współpraca gospodarcza.

Prezydent RP odwiedził siedzibę firmy Aselsan, producenta oferującego rozwiązania w szerokim zakresie dziedzin – od podwodnej po przestrzeń kosmiczną.

W grudniu ubiegłego roku została zawarta umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş na dostawę Zautomatyzowanego Systemu Rozpoznawczo–Zakłócającego przeznaczonego do prowadzenia walki radioelektronicznej. Wartość zamówienia wynosi ok. 2 mld zł. Dostawy systemu zostaną zrealizowane do 2035 roku.

Rano odbyła się ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP w Mauzoleum Atatürka, będącego miejscem spoczynku założyciela Republiki Turcji i jej pierwszego Prezydenta. Zgodnie z tureckim protokołem państwowym wszystkie delegacje zagraniczne i krajowe w Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka składają wieńce w barwach flagi Turcji – czerwono–białej.

Kluczowym punktem dzisiejszej agendy będzie spotkanie z Prezydenta RP, Karola Nawrockiego, z Prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz, przekazał przed wylotem do Turcji, że wśród tematów rozmów będą m.in. przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Ankarze, bezpieczeństwo w regionie, współpraca gospodarcza Polski i Turcji, która jest w G20, a także kwestie związane z inicjatywą Trójmorza.

Prezydent.pl

drukuj