fot. PAP/Darek Delmanowicz

Do czego posunie się minister Żurek, by sprowadzić posła Zbigniewa Ziobrę do Polski?

Minister sprawiedliwości, Waldemar Żurek, próbuje unieważnić dokumenty, na podstawie których Zbigniew Ziobro wjechał do Stanów Zjednoczonych. Jednoczenie służby specjalne dają przeciek do mediów, iż są na tropie Marcina Romanowskiego.

Dziennikarze Radia Zet i Newsweeka rozpowszechnili informację o policyjnych łowcach cieni bliskich namierzenia byłego wiceministra sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego. Polityk miał być dwukrotnie w Serbii i raz w Chorwacji. Ma mu też brakować pieniędzy.

Takich informacji jak bliskie namierzenie osoby poszukiwanej nie ujawnia się, bo jest to nieprofesjonalne  – wskazał mecenas Michał Skwarzyński.

– Poważne państwa i poważne służby takich rzeczy nigdy nie robią. To prawdopodobnie jest jakaś gra PR-owa obliczona przez jakieś sondaże na zadowolenie własnego elektoratu i silniczków – mówił mec. Michał Skwarzyński.

Poseł Michał Woś, współpracownik Zbigniewa Ziobry i kolega partyjny Marcina Romanowskiego, sceptycznie podchodzi do przecieków ze służb w sprawie namierzenia byłego wiceministra. Przypomniał poszukiwania swojego kolegi sprzed dwóch lat.

– Mówili o tym, że Marcina Romanowskiego już mają i go gdzieś tam, prawda, wyhaczyli w Hiszpanii, a się okazuje, że wcale nie i że to było tylko rzucanie haseł na potrzeby opinii publicznej – zauważył poseł Michał Woś.

Służby poszukują desperacko Marcina Romanowskiego, natomiast Zbigniewa Ziobrę chcą przymusowo ściągnąć ze Stanów Zjednoczonych. Minister sprawiedliwości stara się o unieważnienie wydanego na Węgrzech Zbigniewowi Ziobrze paszportu genewskiego, na podstawie którego wjechał do USA.

– Naszym zdaniem ten dokument został wyłudzony przez Ziobrę, żeby go anulować. Wtedy Ziobro zostanie w Stanach Zjednoczonych bez ważnego dokumentu – oświadczył minister Waldemar Żurek na antenie TVN24.

Dlatego minister Żurek pisze do węgierskich ministrów pisma. Chce też wpłynąć na amerykański urząd migracyjny, aby po unieważnieniu Zbigniewowi Ziobrze paszportu genewskiego został on wydalony z USA.

– Ja wystąpię z takim formalnym wnioskiem – spuentował szef resortu sprawiedliwości.

Tymczasem Sąd Okręgowy w Warszawie przyspieszył rozpatrzenie zażalenia na zastosowanie aresztu dla Zbigniewa Ziobry. Rozprawa miała odbyć się 8 września, ale odbędzie się 1 lipca. Gdyby zażalenie zostało odrzucone, przyspieszy to wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania za politykiem.

Sąd Okręgowy w Warszawie nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego, bo kieruje nim sędzia, która po osiągnięciu wieku emerytalnego nie uzyskała zgody KRS na dalsze sądzenie – zauważył mecenas Michał Skwarzyński.

– To jest przedmiotem skarg do ETPCz. To będzie dokładnie zbadane zarówno w wątku pani Najjar, jak i w wątku składu Funduszu Sprawiedliwości – stwierdził mec. Michał Skwarzyński.

Ten sam sąd uchylił prokuratorskie zabezpieczenie majątku posłowi Michałowi Wosiowi, któremu zarzucono sfinansowanie zakupu Pegazusa ze środków Funduszu. Wygraną poseł podzielił się w mediach społecznościowych.

„Sąd Okręgowy właśnie: uchylił wszystkie zakazy kontaktu, uchylił poręczenie majątkowe, uchylił zajęcie kont i samochodu. Hipoteka przymusowa na dom została uchylona już wcześniej” – napisał poseł Michał Woś.

Upolityczniona prokuratura zarzuca byłemu ministrowi sprawiedliwości, Zbigniewowi Ziobrze, i jego zastępcy, Marcinowi Romanowskiemu, między innymi to, że wyprowadzali pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na zakup wozów strażackich czy budowę ośrodka dla osób dotkniętych przemocą domową.

TV Trwam News

drukuj