Sytuacja NFZ jest coraz bardziej tragiczna
Narodowy Fundusz Zdrowia jest w dramatycznej sytuacji finansowej. Cały czas poszukiwane są oszczędności i planowane cięcia w finansowaniu leczenia.
Luka w budżecie NFZ na leczenie sięga już 23 mld złotych. Fundusz, szukając oszczędności, zapowiedział, że ograniczy finansowanie niektórych badań diagnostycznych wykonanych ponad limit. NFZ doprecyzował, iż będzie płacił 40 procent, a nie – jak obecnie – 100 procent za kolonoskopie, gastroskopie, rezonanse magnetyczne i tomografie komputerowe wykonane ponad wartość ustaloną w kontrakcie. Cięcia mają także objąć ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Za świadczenia nielimitowane ponad wartość w kontrakcie, za które Fundusz płacił do tej pory 100 procent, teraz planuje płacić 40 procent. Przedstawiciele szpitali i organizacji pacjenckich alarmują, że ograniczy to dostępność do badań i wydłuży kolejki.
TV Trwam News



