Ekstraklasa. Lider poległ w Krakowie

Trzy punkty zostały przy Kałuży. W meczu inaugurującym 13. kolejkę PKO BP Ekstraklasy piłkarze Cracovii pokonali Pogoń Szczecin 2:0 po bramkach Cornela Rapy oraz Rafaela Lopesa. Porażka może sprawić, że ekipa Kosty Runjaica straci pozycję lidera.

Pierwsza połowa spotkania nie przyniosła goli. Najlepszą sytuację do otworzenia wyniku w tej fazie meczu miał Srdjan Spiridonović, który chwilę przed przerwą – po indywidualnej akcji – trafił w Michala Peskovicia, a ten ofiarnie interweniując nogami skierował piłkę na słupek bramki Cracovii.

Niewykorzystana okazja zemściła się na ekipie Kosty Runjaica w 59. minucie gry. Rafael Lopes przedłużył głową dośrodkowanie z lewego skrzydła i wbiegający w pole karne Cornel Rapa „szczupakiem” skierował futbolówkę do siatki.

Dwanaście minut podopieczni Michała Probierza poszli za ciosem. W roli głównej tym razem wystąpił Rafael Lopes. Portugalczyk wymienił podanie z Filipem Piszczkiem i – mimo asysty obrońcy – potężnym strzałem z dwunastu metrów nie dał żadnych szans Dante Stipicy na skuteczną interwencję.

W 74. minucie szanse „Portowców” na wywalczenie jakiejkolwiek zdobyczy punktowej zmalały praktycznie do zera. Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył bowiem Jakub Bartkowski. Główny arbiter zawodów wyrzucił z boiska obrońcę gości za kopnięcie w głowę Cornela Rapy.

„Pasy” spokojnie dowiozły dwubramkowe prowadzenie do końca, wygrywając ostatecznie 2:0. Dzięki temu awansowały na drugie miejsce w tabeli. Pozycję lidera zachowała Pogoń, ale może ją stracić na rzecz Wisły Płock bądź Piasta Gliwice.

***

Cracovia – Pogoń Szczecin 2:0 (0:0)
Cornel Rapa 59′ Rafael Lopes 71′

Cracovia: Michal Pesković – Cornel Rapa, Michał Helik, David Jablonsky, Michal Siplak – Tomas Vestenicky (68′ Diego Ferraresso), Pelle van Amersfoort (90′ Mateusz Supryn), Janusz Gol, Sylwester Lusiusz, Rafael Lopes (88′ Sebastian Strózik) – Filip Piszczek

Pogoń: Dante Stipica – Jakub Bartkowski, Konstantinos Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia – Damian Dąbrowski, Zvonimir Kozulj (73′ Adam Frączczak) – Sebastian Kowalczyk, Srdjan Spiridonović, Santeri Hostikka (63′ Marcin Listkowski) – Adam Buksa (76′ David Stec)

Żółte kartki: Janusz Gol, Filip Piszczek (Cracovia) oraz Jakub Bartkowski, Adam Buksa (Pogoń)

Czerwona kartka: Jakub Bartkowski 74′ (Pogoń)