SGP. Bartosz Zmarzlik trzecim polskim mistrzem świata w historii!

Bartosz Zmarzlik najlepszym żużlowcem świata w 2019 roku! Polak z dorobkiem 132 punktów triumfował w klasyfikacji generalnej Grand Prix. To trzeci w historii tytuł mistrza globu dla zawodnika znad Wisły. Wcześniej dokonali tego Jerzy Szczakiel oraz Tomasz Gollob. W ostatnich tegorocznych zawodach cyklu, które odbyły się na toruńskiej Motoarenie, triumfował Duńczyk Leon Madsen.

Bartosz Zmarzlik przed zawodami w Toruniu znajdował się w bardzo dobrej sytuacji. Miał 7 punktów przewagi nad wiceliderem cyklu, czyli Emilem Sajfutdinowem. W praktyce oznaczało to, że wejście do półfinałów da Zmarzlikowi niemal gwarancję zdobycia tytułu mistrza świata. Inni Polacy również mieli o co walczyć. Maciej Janowski i Patryk Dudek bronili miejsc w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej GP, co zapewniało pozostanie w cyklu na kolejny rok.

Fazę zasadniczą zmagań na Motoarenie zdominował Leon Madsen. Duńczyk od pierwszego startu zdecydowanie dominował nad rywalami i w efekcie awansował do półfinałów z kompletem 15 punktów. Swoje zrobili również Bartosz Zmarzlik oraz Emil Sajfutdinow. Lider oraz wicelider GP zdobyli po 11 punktów i zameldowali się w czołowej „ósemce” zawodów.

Niestety, Zmarzlik okazał się jedynym Polakiem, który zdołał wejść do półfinałów. Maciej Janowski zajął 11. pozycję z 7 punktami, Na kolejnych trzech miejscach uplasowali się: Janusz Kołodziej (6 pkt.), startujący z dziką kartą Adrian Miedziński (6 pkt.) oraz Patryk Dudek (4 pkt).

W pierwszym półfinale wystąpili: Leon Madsen, Jason Doyle, Antonio Lindbaeck oraz Niels Kristian Iversen. Najlepiej z pierwszego łuku wyszedł Madsen i to on niezagrożenie minął linię mety na pierwszej pozycji. Za jego plecami trwała walka o drugą lokatę między Iversenem a Doyle’m. Ostatecznie górą okazał się Duńczyk, który zameldował się w decydującym biegu.

Drugi wyścig półfinałowy okazał się decydujący dla losów rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza świata. Rywalizowali w nim: Emil Sajfutdfinow, Bartosz Zmarzlik, Fredrik Lindgren oraz Tai Woffinden. Zmarzlik znakomicie ruszył spod taśmy i już na samym początku wysforował się na prowadzenie, którego nie oddał już do końca, Zwycięstwo zapewniło mu mistrzowski tytuł. Do finału z drugiego miejsca awansował również Sajfutdinow.

W wielkim finale wystartowali: Leon Madsen, Bartosz Zmarzlik, Niels Kristian Iversen oraz Emil Sajfutdinow. Decydujący bieg zakończył się zwycięstwem Madsena. Duńczyk ukończył zawody w Toruniu z kompletem wygranych. Drugie miejsce w finale zajął Sajfutdinow, trzecie – Iversen, a czwarte – jadący już na luzie Zmarzlik.

Bartosz Zmarzlik wygrał cykl Grand Prix, gromadząc 132 punkty. Tytuł wicemistrza świata wywalczył Leon Madsen (130 pkt.), zaś trzecie miejsce przypadło Emilowi Sajfutdinowowi (126 pkt.).

Miejsce w czołowej „ósemce” cyklu utrzymali Maciej Janowski (6. pozycja – 87 pkt.) oraz Patryk Dudek (8. lokata – 79 pkt.).