Nowi święci Kościoła
Dzisiaj, 23 października, Benedykt XVI ogłosi troje nowych świętych. W
gronie tym jest dwóch Włochów – biskup i kapłan – oraz hiszpańska siostra
zakonna. Wszyscy troje żyli na przełomie XIX i XX wieku i są założycielami
zgromadzeń zakonnych. Będzie to pierwsza uroczystość kanonizacji, której w tym
roku będzie przewodniczył Ojciec Święty.
Pierwszy z nowych świętych to ks. bp Gwidon Maria Conforti (1865-1931),
założyciel Instytutu Ksaweriańskiego. Już jako młody chłopak pod wpływem lektury
biografii św. Franciszka Ksawerego zapragnął zostać misjonarzem, w czym jednak
przeszkodziło mu zbyt słabe zdrowie. Mimo to nie zrezygnował z misyjnego zapału
i niedługo po święceniach kapłańskich, które przyjął 23 września 1888 r.,
powołał do życia Emiliańskie Seminarium dla Misji Zagranicznych, które trzy lata
później Stolica Apostolska oficjalnie zatwierdziła pod nazwą Kongregacji św.
Franciszka Ksawerego dla Misji Zagranicznych (dziś Instytut Ksaweriański). W
marcu 1899 r. pierwsi misjonarze kongregacji wyjechali na misje do Chin. 9
czerwca 1902 r. 37-letni ks. Gwidon Conforti został mianowany arcybiskupem
Rawenny, zaś od 1907 roku przejął obowiązki biskupa Parmy, sprawując swój urząd
przez 24 lata, aż do śmierci. Zmarł 5 listopada 1931 r. w wieku 66 lat. Jego
beatyfikacji dokonał bł. Jan Paweł II 17 marca 1996 roku.
Kolejny z nowych świętych to ks. Alojzy Guanella (1842-1915), założyciel
zgromadzenia Księży Guanellianów. Już jako dziecko dał się poznać jako człowiek
bardzo wrażliwy na ludzkie potrzeby. Po ukończeniu seminarium duchownego w Como,
26 maja 1866 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracując w kolejnych parafiach
diecezji Como, szczególną opieką otaczał ubogich, sieroty i dzieci upośledzone.
Głęboka przyjaźń łączyła go ze św. Janem Bosko (1815-1888), od którego przejął
wzory i zamiłowanie do apostolstwa. W 1886 roku ks. Alojzy Guanella otworzył w
Como pierwszy Dom Bożej Opatrzności. Wkrótce założył Zgromadzenie Sióstr Córek
Maryi Matki Bożej Opatrzności oraz Zgromadzenie Sług Miłości (znane popularnie
jako Księża Guanellianie).
Zmarł 24 października 1915 roku w wieku 73 lat, pozostawiając po sobie 40 domów
dla potrzebujących, upośledzonych i sierot. Jego beatyfikacji dokonał Papież
Paweł VI 25 października 1964 roku.
Trzecią osobą, która w niedzielę zostanie zaliczona w poczet świętych, jest s.
Bonifacja Rodríguez Castro (1837-1905), założycielka Zgromadzenia Służebnic św.
Józefa. Po śmierci ojca, w wieku 15 lat podjęła pracę w krawiectwie, by pomóc
matce w utrzymaniu rodziny. Wkrótce dom i warsztat Bonifacji i jej matki stał
się miejscem spotkań grupy młodych kobiet pociągniętych świadectwem jej życia na
wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. 10 stycznia 1874 r. za zgodą biskupa Salamanki
Bonifacja założyła w nim Zgromadzenie Służebnic św. Józefa, do którego
przyłączyło się 6 towarzyszek, w tym także jej matka.
Siostra Bonifacja Rodríguez zmarła 8 sierpnia 1905 roku. Beatyfikacji jego
założycielki dokonał bł. Jan Paweł II 9 października 2005 roku.
Sebastian Karczewski
