Zebranie KEP w Przemyślu

Przemyślu rozpoczęło się trzydniowe (14-16 października) 356 zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Będzie ono połączone z ostatnim w tym roku narodowym dziękczynieniem za beatyfikację Ojca św. Jana Pawła II, a także z jubileuszem 25-lecia święceń biskupich ks. abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego Episkopatu. Podczas spotkanie ks. biskupi wybiorą nowego sekretarza generalnego Konferencji. Sprawujący dotychczas tę funkcję ks. bp Stanisław Budzik został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim.

Pierwszego dnia obrad odbędą się wybory nowego sekretarza generalnego Konferencji. Episkopat wybierze także nowego przewodniczącego Komisji ds. Misji. Dotychczasowy Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji ks. bp Wiktor Skworc przedstawi sprawozdanie z 10-letniej działalności. Ks. biskup kończy drugą kadencję na tym stanowisku. Biskupi wyłonią też m.in. członków nowego Zespołu ds. Ewangelizacji.

Episkopat wybierze także przewodniczącego Komisji Mieszanej złożonej z biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, konsultorów Komisji i Zespołów oraz delegatów i duszpasterzy różnych gremiów, m.in. krajowego duszpasterza środowisk twórczych.

Kwestie związane z ruchami intronizacyjnymi Chrystusa Króla i Serca Pana Jezusa przedstawi prof. KUL ks. bp Andrzej Czaja. Z kolei ks. bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz mówić będzie o deklaracji Kościołów w sprawie małżeństw mieszanych.

Zebranie plenarne zatwierdzi też obrzęd pogrzebu związanego z kremacją ciała ludzkiego oraz tekst listu pasterskiego o szacunku dla ciała zmarłych i o możliwości kremacji.

Dziś wieczorem księża biskupi obejrzą film „Świat Józefa” – o rodzinie Ulmów z archidiecezji przemyskiej, która w czasie II wojny światowej ukrywała ośmioro Żydów. Niemcy rozstrzelali całą rodzinę, w tym 6 dzieci. Zabili także ukrywanych. W sobotę jak powiedział przewodniczący KEP ks. abp Józef Michalik księża biskupi odwiedza niektóre z przemyskich parafii. Natomiast w niedzielę obchodzone będzie ostatnie ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację Ojca św. Jana Pawła II.

 

Zebranie plenarne zakończy się w niedzielę 16 października Mszą św. w katedrze przemyskiej. W tym dniu przypada 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Eucharystia będzie dziękczynieniem za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Będzie jej przewodniczył ks. abp Józef Michalik, obchodzący w tym dniu srebrny jubileusz sakry biskupiej. Homilię wygłosi ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Dzień przed rozpoczęciem obrad, część biskupów udała się do Lwowa, gdzie spotkali się z metropolitą lwowskim ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim.

 

KEP


drukuj