Stosunki bardzo niedobre

Stosunki polsko-amerykańskie są dzisiaj bardzo niedobre, a premier Donald Tusk zrobił wszystko, co było można, aby tarczy antyrakietowej u nas nie było – ocenił wczoraj prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, Donald Tusk prowadził złą, nieodpowiedzialną i prawdopodobnie wynikającą ze skrajnej niekompetencji politykę.

– Nikt uczciwy nie może powiedzieć, jakie byłyby decyzje rządu USA, gdyby polityka Donalda Tuska była prowadzona inaczej, ale można też z całą pewnością powiedzieć, że Donald Tusk zrobił wszystko, co można było zrobić, aby to nie wyszło – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. W ocenie Kaczyńskiego, gdybyśmy mieli ratyfikowaną umowę, czego jednak rząd nie chciał, to byłaby zupełnie inna sytuacja. – Stany Zjednoczone, zrywając umowę, narażałyby się na zarzut najdalej idącej w polityce międzynarodowej niewiarygodności – dodał. W ocenie prezesa PiS, premier ucieka teraz od odpowiedzialności, gdyż powinien być w kraju i wziąć odpowiedzialność za decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie tarczy. Premier, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie wrócił wczoraj ze szczytu unijnego w Brukseli prosto do Polski.


Artur Kowalski
drukuj