Zakończył się XI Zjazd Gnieźnieński

Zakończył się XI Zjazd Gnieźnieński pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Wydarzenie to wpisało się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie polityków, duchownych i ludzi nauki wypełniły panele dyskusyjne, debaty i modlitwa. W tym roku uczestnicy zjazdu debatowali m.in. nad kwestiami wolności i źródłami nadziei dla Polski i Europy.

Całe wydarzenie podsumował gospodarz zjazdu prymas Polski ks. abp Wojciech Polak

– Chcemy przede wszystkim kończąc te obrady zjazdowe pokazać, i zachęcić do tego, że wolność, która jest w nas, którą odkryliśmy tutaj w czasie naszym obrad zjazdowych, jako wielki dar i wielkie obdarowanie, że ona musi się teraz wyrażać w naszym zaangażowaniu w różnych elementach, które stają przed nami, jako wspólne wyzwania – powiedział ks. abp Wojciech Polak.

Dotyczące problemów związanych między innymi z uchodźcami, kryzysem migracyjnym, mediami i patriotyzmem. Jak podkreślali w przesłaniu uczestnicy zjazdu, ich celem jest tworzenie Europy ludzi wolnych, inspirowanych chrześcijańskim przesłaniem.

– Od samego swego początku Unia Europejska była wspólnotą, której przyświecały idee chrześcijaństwa. Była wszak założona przez mężczyzn i kobiety, którzy byli głównie katolikami – akcentował prof. Rocco Buttiglione.

To samo dotyczy podzielonej politycznie Polski. Potrzebny jest jej dialog, który przywróci poczucie narodowej wspólnoty.

– Uratowanie solidarności Kościoła z całym światem. Kościół musi próbować rozumieć świat w różnych jego przejawach, formach, a kiedy tak się dzieje wówczas to podejście Kościoła do świata jest nacechowane dialogiem, nacechowane rozmową – zaznaczył ks. kard. Peter Turkson, prefekt dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Jak podkreśliła przewodnicząca komitetu organizacyjnego Marta Titaniec ważne jest to, aby poruszone tematy podczas zjazdu wprowadzić w codzienne życie.

– Chcę widzieć zjazd nie tylko, jako wydarzenie trzydniowe we wrześniu tylko, jako element całości, że to nie jest tylko wydarzenie jednostkowe, tu się spotykamy i wysłuchamy wykładów, pobędziemy ze sobą, tylko co dalej? – powiedziała Marta Titaniec.

Dalej jak mówi przesłanie wymaga to budowania nowej kultury wolności opartej na odkrywaniu w każdym człowieku siostry lub brata. Zwieńczeniem kongresu była Msza św., podczas której homilię wygłosił ks. kard. Peter Turkson.

– Przyjaciele, dobrze wiecie, że Zjazdy Gnieźnieńskie troszczą się o jedność duchową Europy. O tę wielką europejską jedność ducha, której symbolem św. Jan Paweł II uczynił św. Wojciecha. Ta ekumeniczna, europejska wspólnota ducha ma być owocem wspólnych wysiłków także innych kościołów i wspólnot wyznaniowych – podkreślił ks. kard. Peter Turkson, prefekt dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Historia Zjazdów Gnieźnieńskich sięga roku 1000. Wznowione w 1997 r. nawiązujące do tamtego wydarzenia spotkania, były okazją do ważnych rozmów o kształcie jednoczącej się Europy, ekumenizmie, roli rodziny i wyzwaniach stojących przed chrześcijanami. Te same tematy były poruszane także teraz. W trzydniowym wydarzeniu wzięło udział około tysiąca uczestników, w tym prawie 40 prelegentów z Polski i świata.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl