fot. facebook.com/zjazdgnieznienski/

Drugi dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego

Rozpoczyna się drugi dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wczoraj w Gnieźnie był prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenie ma charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Gromadzi chrześcijan różnych wyznań, polityków i ludzi nauki. Podejmą oni refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy.

Spotkanie wypełniają panele dyskusyjne, debaty, spotkania warsztatowe i modlitwa. Wśród tematów jest m.in. sprawa kryzysu migracyjnego, czy kwestia postrzegania patriotyzmu.

Chcemy słuchać, rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i budować wspólnotę, której w Polsce tak potrzebujemy – powiedziała Maria Titaniec, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

– Nie musimy podobnie myśleć, ale to, co powinniśmy jako ludzie wolni to próbować ze sobą być tacy, jacy jesteśmy, okazując sobie wzajemnie szacunek. Widzimy dziś kryzys społecznej komunikacji a jej przerwanie jest grzechem przeciw podstawowej idei wspólnoty, również grzechem przeciw Kościołowi. Dlatego też w takich sytuacjach, pierwszym obowiązkiem jest odbudowa komunikacji, nawiązanie dialogu, wspólne, cierpliwe, żmudne i bezinteresowne dociekanie prawdy przy poszanowaniu innego. Bez oglądania się na prestiż czy jego brak. W takim dialogu nie przegrywa człowiek, jeśli zwycięża prawda i jeśli dzięki temu odbudowuje się miłość i nadzieja – podkreśliła Maria Titaniec.

Wydarzenie zakończy się jutro. Bierze w nim udział ok. 1 tys. uczestników, w tym ok. 40 prelegentów z Polski i ze świata. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj