rzeszow.ipn.gov.pl

Pogrzeb kapelana podkarpackiej „Solidarności” ks. Eugeniusza Dryniaka

W Nowym Zagórzu (Podkarpackie) odbył się we wtorek pogrzeb kapelana podkarpackiej „Solidarności” ks. Eugeniusza Dryniaka. Zmarł w niedzielę w wieku 63 lat.

„Nie sposób wymienić wszystkich zasług księdza prałata dla Ojczyzny, jej suwerenności i wolności” – przypomniał w liście odczytanym podczas pogrzebu marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Zaznaczył, że zmarły kapłan był niezłomnym i odważnym bojownikiem o suwerenną Polskę.

„W kazaniach otwarcie piętnował totalitarny system, obnażał jego zakłamanie oraz działania skierowane przeciwko łamaniu praw człowieka i Kościoła” – napisał Marek Kuchciński.

Dodał, że przepełnione patriotyzmem, żarliwą miłością do Boga i Ojczyzny homilie ks. Eugeniusza Dryniaka napełniały serca wiernych nadzieją na lepszą przyszłość.

„Były swoistą manifestacją niezależności i prawdy” – podkreślił marszałek Sejmu.

Przypomniał, że parafie, w których pracował ks. Eugeniusz Dryniak, stawały się oazą wolności nie tylko w wymiarze duchowym, a jego mieszkanie było miejscem opozycyjnych spotkań i magazynem niezależnych wydawnictw.

„Ksiądz Eugeniusz wiedział, że słowa wolne od cenzury mają silną moc przekazu, są źródłem wiedzy o rzeczywistej Polsce, wypaczeniach reżimowej władzy oraz naszej historii, jakże wówczas zakłamanej przez komunistyczną politykę historyczną” – napisał marszałek Sejmu.

Ks. Eugeniusz Dryniak urodził się 17 listopada 1955 r. w Rożniatowie. 8 czerwca 1980 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka. Od 1990 r. do śmierci pełnił funkcje proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu.

W latach 80. XX wieku był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej i kapelanem „Solidarności”. Za działalność patriotyczną odznaczony w niepodległej Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzeniu Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców. Zmarł 10 lutego 2019 r., po ciężkiej chorobie.

PAP/RIRM

drukuj