Białoruś: obchody rocznicy przybycia cudownego obrazu

Wniesieniem kopii cudownego obrazu Matki Bożej Budsławskiej do sanktuarium pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się w piątek uroczystości z okazji 400. rocznicy przybycia do Budsławia oryginału tego obrazu.

W obecności tysięcy wiernych, którzy od rana ściągali do Budsławia ze wszystkich stron Białorusi, a także z zagranicy, kopia obrazu została wniesiona do kościoła po trwającej 9 miesięcy peregrynacji po wszystkich diecezjach Białorusi. Ostatnim przystankiem peregrynacji była odległa o kilkadziesiąt kilometrów Wilejka, skąd kopię przynieśli w procesji wierni.

Również w piątek do Budsławia przybyły relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, peregrynujące właśnie po parafiach białoruskich. Nieco wcześniej do Budsławia przybył metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, który dołączył do wiernych na ostatnim odcinku pieszej pielgrzymki z Mińska. Metropolita powiedział PAP, że bardzo się cieszy z uznania cudu Jana Pawła II i uważa to za ważne wydarzenie nie tylko dla całego Kościoła, ale również dla Kościoła na Białorusi.

Jak zaznaczył, polski papież „przeczytał dobrze znaki czasu i śmiało podejmował decyzje”. Kościół, gdzie w głównym ołtarzu znajduje się oryginał cudownego obrazu, szczelnie wypełnili wierni, podobnie jak część placu przed świątynią. Niektórych doszczętnie zmoczyło oberwanie chmury, które nawiedziło Budsław w piątek. Stojącym na placu udział w uroczystościach ułatwia telebim i nagłośnienie.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była w nocy z piątku na sobotę nocna procesja ze świecami wokół głównego placu miasteczka, po której wierni wrócą na mszę do kościoła. W tym roku w uroczystościach bierze udział legat papieski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kardynał Jean-Louis Tauran, który przemówił w piątek w Budsławiu do młodzieży, a w sobotę odprawi mszę dla pielgrzymów. W sobotę rano odbędzie się także msza po polsku.

Obraz Matki Bożej z końca XVI wieku, do którego przybywają pielgrzymujący, został według tradycji podarowany wojewodzie mińskiemu Janowi Pacowi przez papieża Klemensa VIII. Później trafił do bernardynów, którzy umieścili go w drewnianym kościółku. Wkrótce obraz zasłynął cudami i przez kolejne wieki przyciągał liczne pielgrzymki. Kult Matki Bożej Budsławskiej był bardzo silny w okresie zaboru rosyjskiego i później w latach międzywojennych, gdy Budsław znajdował się w granicach Polski. Pielgrzymki odrodziły się na początku lat 90. XX wieku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl