Wrocław: Obchody 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Apel pamięci, złożenie kwiatów pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła oraz Msza św. we wrocławskiej archikatedrze – tak w niedzielę we Wrocławiu obchodzono 80. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

W niedzielę rano pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła na wrocławskim Ostrowie Tumskim zgromadziło się kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, wojsko oraz uczniowie wrocławskich szkół.

List do uczestników uroczystości skierował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podkreślił on, że Prawdy Polaków spod Znaku Rodła były „manifestacją polskości i świadectwem ogromnego przywiązania do wartości patriotycznych”.

„W obliczu umacniającej się nazistowskiej ideologii był to akt odwagi i jawnego sprzeciwu wobec hitlerowskiej dyktatury. Mniejszość polska otwarcie i głośno wyraziła swoje przywiązanie do polskiej tradycji, języka i kultury (…) Mimo upływu 80 lat ujęte w pięciu krótkich zdaniach Prawdy Polaków spod Znaku Rodła są wciąż aktualne, są przesłaniem skierowanym do Polaków mieszkających zarówno w Rzeczypospolitej, jak i poza jej granicami” – napisał Marek Kuchciński.

Organizatorem obchodów była Rodzina Rodła Wrocław. Prezes tej organizacji Tadeusz Szczyrbak powiedział PAP, że Prawdy Polaków spod Znaku Rodła można traktować jak „mały dekalog polskości”.

„Był one adresowane do Polaków w Niemczech, ale również i do tych mieszkających w innych krajach (…) mają one bardzo wspólnotowy, ekumeniczny charakter, nie są wymierzone przeciwko komuś. W tym sensie mogą być w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przykładem nowoczesnego patriotyzmu” – powiedział.

W ramach obchodów we wrocławskiej archikatedrze odbyła się również Msza św., w której przewodniczyli metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny oraz ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp Ignacy Dec.

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła to:

„Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!”.

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu „rodzina” i ostatnich trzech wyrazu „godło”. Znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

W grudniu ub. roku Senat podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

„Prawdy Polaków spod Znaku Rodła przypominane w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie są, dzięki ich uniwersalnemu przesłaniu, wyjątkową okazją do pojednania narodowego i wyeksponowania wspólnotowego charakteru skarbca ideowego naszych przodków. Na Prawdach Polaków spod Znaku Rodła wciąż jesteśmy, jako Naród Polski, oparci – jak na opoce – pewnie i mocno. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła w trosce o to, aby Naród Polski wspomniał i oddał należny hołd Polakom spod Znaku Rodła z okresu międzywojennego XX wieku, Polakom, którzy trwali przy mowie i wierze ojców” – pisali senatorowie.

Wrocławski uroczystości zostały objęte patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.


PAP/RIRM/TV Trwam

drukuj