Warszawa: obchody 76. rocznicy sformowania 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Dnia Spadochroniarza

W Warszawie odbywają się główne obchody 76. rocznicy sformowania 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Dnia Spadochroniarza. Inicjatorem wydarzenia jest Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jednym z punktów obchodów są uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, Cichociemnego, żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. żałobna. Następnie ciało generała zostanie złożone w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Na uczestników Dnia Spadochroniarza czeka m.in. prezentacja historycznego i współczesnego sprzętu – zapowiedziała por. Agata Niemyjska, oficer prasowy 6. Brygady Powietrznodesantowej.

– Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą żałobną w intencji św. pamięci generała brygady Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, instruktora cichociemnych, żołnierza pierwszej samodzielnej brygady spadochronowej, który zmarł w Wielkiej Brytanii 31 stycznia br. w wieku 101 lat. Następnie o godzinie 11.30 odbędzie się ceremonia pochówku generała brygady Alfonsa Wiktora Maćkowiaka na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Po ceremonii pochówku nastąpi złożenie kwiatów przez delegacje na grobie gen. Stanisława F. Sosabowskiego, i to wszystko będzie się działo na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Równocześnie o godzinie 10:00 rozpocznie się festyn z okazji dnia spadochroniarza, w trakcie którego zaprezentowane zostaną: historyczny i współczesny sprzęt powietrznodesantowy i wystawy historyczne. Odbędą się także pokazy grupy rekonstrukcji historycznej oraz wystąpienia szkolenia 6. Brygady Powietrznodesantowej – mówiła por. Agata Niemyjska.

W południe na Lotnisku Warszawa Balice zaplanowano desant 60 skoczków z 6. Brygady Powietrznodesantowej Zwieńczeniem obchodów będzie wieczorem odsłonięcie pomnika gen. Stanisława F. Sosabowskiego.

RIRM

drukuj