PAP/EPA

Unia Europejska chce porozumienia z Iranem

Mimo decyzji USA o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego, Francja, Niemcy, Wielka Brytania oraz unijna dyplomacja będą współpracować z Iranem, aby zachować układ.

Federica Mogherini po wczorajszym spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych ogłosiła, że porozumienie z Iranem wciąż będzie podtrzymywane.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić, że porozumienie nuklearne pozostanie na swoim miejscu. Wiemy, że jest to trudne zadanie, ale jesteśmy zdeterminowani, aby to zrobić i zaczęliśmy prace nad wprowadzeniem środków, które pomogą to zapewnić. Tak jest w przypadku stron europejskich, ale widzimy taką samą gotowość i determinację po stronie irańskiej – zaznaczyła przedstawicielka UE ds. zagranicznych Federica Mogherini.

Uruchomiono dyskusje na poziomie eksperckim z Iranem. Rozmowy będą dotyczyć utrzymania i pogłębienia relacji ekonomicznych z Teheranem, utrzymania sprzedaży irańskiej ropy, gazu oraz utrzymania możliwości transakcji bankowych z Iranem.

– Rozpoczęliśmy proces, uważam, że jesteśmy na dobrej drodze, wiele zależy od tego, co możemy zrobić w ciągu kilku tygodni. Wysoka przedstawiciel Federica Mogherini złoży oświadczenie w imieniu nas wszystkich i wierzę, że to dobry początek, zaczynamy proces i musimy otrzymać te gwarancje. Zobaczymy, jak najlepiej możemy iść naprzód – powiedział minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif.

Unijna dyplomacja stara się ratować porozumienie nuklearne z Iranem, w ramach którego Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych sankcji. Jednak Donald Trump uważa, że wynegocjowany jeszcze za czasów jego poprzednika Baracka Obamy układ jest zły, bo nie obejmuje m.in. programu balistycznego Iranu. Jeśli zawiodą negocjacje z UE, Iran zapowiedział, że podejmie ponownie produkcję wzbogaconego uranu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj