Do UE w 2016 r. przybyło mniej imigrantów niż rok wcześniej

Unia Europejska w dalszym ciągu nie rozwiązała problemu nielegalnej migracji. Granice wspólnoty w 2016 roku przekroczyły setki tysięcy migrantów. Jednak w porównaniu z rokiem 2015 ich liczba zmniejszyła się m.in. ze względu na porozumienie UE -Turcja.

W ocenie ekspertów unijni liderzy w ubiegłym roku poddali refleksji swoją politykę migracyjną.

„Zrozumiano, że należy odróżniać uchodźców od migrantów ekonomicznych oraz środowisk, które chcą przybyć do UE w ramach wojny kulturowej” – zauważa prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, doradca prezydenta RP. W jego ocenie istotną rolę odegrała w tym Polska.

– Myślę, że to dzięki aktywności Polski i Grupy Wyszehradzkiej Niemcy i inne kraje UE zrozumiały, że próba narzucania odgórnej polityki migracyjnej bez konsultowania się z mniejszymi krajami Unii jest niemądra i że problemy migracyjne, uchodźcze najpierw trzeba rozwiązywać w miejscach, gdzie one powstają, i potem bardzo ostrożnie, bardzo stopniowo należy najbardziej potrzebującym – którzy znajdują się w naprawdę dramatycznej sytuacji, a nie tych, którzy zostali przez przemytników tu przywiezieni – udzielać pomocy – wskazuje prof. Andrzej Zybertowicz.

Tylko w 2015 r. przez Morze Śródziemne do Europy trafiło ponad 1 mln imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu – głównie z Syrii, Afganistanu oraz Iraku.

Liczba uchodźców przybyłych w roku 2016 przekroczyła natomiast 361 tys., z czego ponad 180 tys. trafiło do Włoch, a ponad 173 tys. do Grecji – wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl