fot. PAP/EPA

Napływać będzie powietrze polarno-morskie

Jak informuje IMGW, Wyspy Brytyjskie oraz północna Skandynawia są pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary kontynentu są w zasięgu oddziaływania niżów z ośrodkami nad Rosją i wybrzeżem Portugalii. Polska będzie pod wpływem zatoki niżu z ośrodkiem nad zachodnią Rosją. Przez obszar kraju, z północnego zachodu na południowy wschód, będzie przemieszczać się mało aktywny front chłodny. Napływać będzie powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie wyniesie 994 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu; po południu opady będą powoli zanikać, pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże lub całkowite, jedynie na południowym wschodzie początkowo małe lub bezchmurnie; opady śniegu przemieszczające się z centrum kraju na południe; na północnym wschodzie, w centrum i na zachodzie miejscami również opady deszczu ze

śniegiem. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze Polski od 0 st. do 2 st., wyższa na Pomorzu i wybrzeżu – od 2 st. do 4 st., niższa na krańcach południowo-wschodnich – około -2 st. oraz lokalnie w dolinach karpackich – około -5 st. Wiatr na wybrzeżu umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni. Poza tym wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, skręcający na północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h oraz zamiecie śnieżne, a wieczorem także zawieje.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północy okresami także rozpogodzenia. Stopniowo zanikające przelotne opady śniegu. Na północnym wschodzie, w centrum i na zachodzie początkowo miejscami również opady deszczu ze śniegiem. Na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce lokalnie możliwe słabe opady marznące. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze Polski od -4 st. do -2 st., wyższa na Pomorzu i wybrzeżu – od -2°C do 0°C, niższa w rejonach podgórskich – około -6 st. oraz w dolinach karpackich – od -8 st. do -12 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Wysoko w górach początkowo porywy wiatru do 70 km/h oraz zamiecie i zawieje śnieżne.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe przelotne opady śniegu. Po południu na północnym zachodzie wzrost zachmurzenia do całkowitego oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -3 st., -1 st. na wschodzie do 1 st., 2 st. na zachodzie i 3 st., 4°C na wybrzeżu; w dolinach karpackich od -7 st. do -5 st. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany, po południu na zachodzie i północy wzmagający się do dość silnego, w porywach do 60 km/h, a na wybrzeżu do silnego (do 45 km/h), w porywach do 75 km/h.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna 1 st. Wiatr umiarkowany, zachodni. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna -3 st. Wiatr umiarkowany, zachodni. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwy przelotny opad śniegu. Temperatura maksymalna -1 st. Wiatr umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj