[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Ustawy o KRS i SN nie mogą podlegać bieżącej sytuacji politycznej

Tempo nie służy tej legislacji, ale na szczęście jeszcze do tego wrócimy. Będziemy stanowić prawo, które odpowiada definicji ustawy. Nie może podlegać ona bieżącej sytuacji politycznej – powiedział w „Polskim Punkcie Widzenia” na antenie Telewizji Trwam Tomasz Rzymkowski. Poseł Kukiz’15 odniósł się w ten sposób do projektów reformy wymiaru sprawiedliwości.

Sejmowa komisja sprawiedliwości rozpatrzyła projekty ustaw mających na celu reformę wymiaru sprawiedliwości. To jedna z ważniejszych reform, które próbuje wprowadzić w życie rząd. Swoje poprawki zgłosił m.in. prezydent Andrzej Duda.

– Jeśli chodzi o KRS, największym zaskoczeniem były poprawki, które w sposób istotny zmieniały kształt tej ustawy. Tempo nie służy tej legislacji, ale na szczęście jeszcze do tego wrócimy – wskazał Tomasz Rzymkowski.

Prawo i Sprawiedliwość wzięło pod uwagę niektóre z sugestii prezydenta, który oczekiwał, że sądownictwo w Polsce nie zostanie upartyjnione.

– Będziemy stanowić prawo, które odpowiada definicji ustawy. Musi być to norma generalna i abstrakcyjna, nie może podlegać bieżącej sytuacji politycznej. Oczywiście, każde ugrupowanie, które rządzi, ma takie pokusy, by do własnych konkretnych celów uszyć odpowiadające sobie normy prawne. Rozsądny ustawodawca nie kieruje się bieżączką, tylko długofalową wizją państwa – podkreślił Tomasz Rzymkowski.

Znaczącymi zmianami jest m.in. powołanie Izby Dyscyplinarnej, która będzie odpowiedzialna za rozpatrywanie działalności sędziów. W tym zakresie zostanie zwiększony czynnik obywatelski.

– Izba Dyscyplinarna jest niewątpliwie potrzebna. Pytanie, jak będą funkcjonowały Izby Dyscyplinarne, których mamy w tej chwili 11 przy sądach apelacyjnych, bo tego typu postępowania dyscyplinarne się odbywają. Ustawa o SN powołuje – nazwijmy to – centralną Izbę Dyscyplinarną. W rozwiązaniu, które wprowadził pan prezydent, mamy realny udział czynnika obywatelskiego. O tym, czy dany sędzia popełnił przestępstwo, czy należy uchylić mu immunitet, będą również decydować obywatele – zaznaczył poseł Kukiz’15.

– Ważnym elementem jest też skarga nadzwyczajna. Umożliwia ona kompleksowe pochylenie się nad problemem poczucia nieposzanowania sprawiedliwości. W sytuacji, kiedy zapada wyrok obiektywnie niesprawiedliwy, powinna być możliwość takiej interwencji – dodał.

W przyszłym tygodniu odbędzie się II czytanie projektu ustaw.

RIRM

drukuj