[TYLKO U NAS] J. Kasprzyk: Odzyskanie niepodległości po 123 latach jest fenomenem, który nie ma sobie równych na świecie

Polska odzyskała niepodległość po 123 latach absolutnego niebytu politycznego – to fenomen, który nie ma sobie równych w dziejach Europy, ale też świata – powiedział w sobotnim „Polskim punkcie widzenia” na antenie telewizji Trwam minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Odzyskanie niepodległości było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że stworzenie nowej państwowości po 123 latach niewoli jest ewenementem w skali całego świata.

– To był prawdziwy fenomen, dlatego że Polska odzyskała niepodległość po 123 latach absolutnego niebytu politycznego. Polska, jako kraj, wróciła na mapę polityczną Europy i świata po prawie półtorawiekowej przerwie. Fenomen polegał na tym, że choć nie było państwa, to i w końcówce XVIII, w całym XIX i na początku XX wieku trwał naród, który pozwolił w 1918 roku, kiedy nastąpiły sprzyjające okoliczności, odbudować w trybie błyskawicznym państwo. To fenomen, który nie ma sobie równych w dziejach Europy, ale też świata – powiedział gość TV Trwam.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zaznaczył, że wydarzenie to nie miałoby miejsca bez wybitnych patriotów, którzy wzięli na swoje barki odpowiedzialność za stworzenie państwowości Rzeczypospolitej.

– Politycy, którzy kształtowali pierwsze dni niepodległej Polski, byli naprawdę z najwyższej półki. Różniło ich bardzo wiele – wizja, jak państwo polskie miałoby wyglądać. Łączył ich natomiast jeden cel, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. To był ten czynnik, który łączył Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Korfantego, Daszyńskiego, Hallera, Paderewskiego i wielu, wielu innych – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Minister dodał, że wszystkie dekrety porządkujące polską państwowość zostały wydane bardzo szybko i pozwoliły na budowanie mocnej pozycji na tle innych państw.

– W ciągu zaledwie dwóch miesięcy zorganizowano wybory parlamentarne. W ciągu kilku lat przeprowadzono reformę walutową Władysława Grabskiego, dzięki czemu złotówka stała się jedną z najsilniejszych walut w okresie międzywojennym. Powstał program państwowy scalenia nie tylko trzech zaborów, ale także wyrównania różnic między tą tzw. „Polską B” a Polską lepiej sytuującą się gospodarczo. W moim przekonaniu okres II Rzeczypospolitej to jeden z najlepszych okresów w historii Polski. To czas, w którym pokolenie, które wywalczyło niepodległość, wychowało kolejne pokolenie w umiłowaniu własnego państwa, jego symboli i poczucia, że służymy wspólnocie, której na imię Rzeczpospolita – wskazał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

RIRM

drukuj