Trwa ogólnopolska kampania „Servier – wyłącz raka”

Kampania „Servier – wyłącz raka” jest poświęcona profilaktyce raka jelita grubego. We wtorek z bezpłatnych badań i konsultacji korzystali mieszkańcy Torunia.

W ramach kampanii w trasę po Polsce wyruszyła Onkologiczna Poradnia Servier. Wczoraj z profesjonalnych badań i porad lekarskich korzystali mieszkańcy Torunia. O celach akcji mówiła przedstawicielka firmy Sylwia Olczak-Kijewska.

– Celem naszej kampanii „Servier – wyłącz raka” są przede wszystkim działania edukacyjne w zakresie profilaktyki raka jelita grubego oraz motywacja do zgłaszania się na badania i przełamywania takiej bariery, jaką jest wstyd i strach przed badaniem kolonskopowym – powiedziała przedstawicielka firmy Servier Sylwia Olczak-Kijewska.

Jak się okazuje strach przed badaniem jest całkiem niepotrzebny.

– Odpowiednie przygotowanie się do badania kolonoskopowego może sprawić, że jest ono bezbolesne, a przede wszystkim, jakby skorzystanie z możliwości znieczulenia, daje pacjentowi komfort – dodawała Sylwia Olczak-Kijewska.

Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania daje nawet 90 proc. szans na przeżycie. Jak ważna jest profilaktyka podkreślał lekarz onkologii Łukasz Milewski.

– Kolonoskopia jest jakby unikatową formą badania przesiewowego, ponieważ pozwala nie tylko wykryć nowotwór na wczesnym stadium, ale wykryć również stadium jakby przed nowotworowe. Zmiany w postaci np. polipów, które są łagodnymi zmianami występującymi w świetle jelita grubego i je usunąć – mówił Łukasz Milewski z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowalności?

– Jeżeli w naszym środowisku spożywamy pokarmy wysoko przetworzone, ubogie w błonnik, dużo czerwonego mięsa, wysokotłuszczowa dieta, mało warzyw, owoców, mało ryb, mało błonnika to jakby zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Ponadto siedzący tryb życia, mniejsza aktywność fizyczna też jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym. Również używki, papierosy, alkohol też zwiększają takie ryzyko zachorowania – zaznaczył Łukasz Milewski.

Jak podkreślał doktor Łukasz Milewski badania profilaktyczne są dla wszystkich. Jednak występują objawy, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę.

– Dolegliwości bólowe brzucha, nawracające, przemijające, mogą być bardzo ważnym elementem – objawem – na który warto zwrócić uwagę, jest zaburzenie rytmu wypróżnień. Gdzie mamy zaparcia, później biegunka, znowu zaparcia, na przemian zaparcia, biegunka. Może być także utrata masy ciała, wtedy kiedy nie planujemy się odchudzać, a chudniemy. Także jest gorsza tolerancja wysiłku, osłabienie – dodał lekarz.

Co roku w Polsce na raka jelita grubego choruje około 18 tysięcy ludzi, a aż 11 tysięcy umiera.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl