Smaki pogranicza na majówkowych targach w Biebrzańskim PN

Smakołyki kuchni pogranicza polsko-litewskiego można m.in. w niedzielę skosztować na Biebrzańskich Targach Twórczości i Sztuki Ludowej w Osowcu-Twierdzy (Podlaskie). To główna impreza parku przygotowana na weekend majowy.

Targi odbywają się w czasie majówki co roku, od lat, z myślą o turystach przyjeżdżających podglądać przyrodę tego największego w Polsce parku narodowego. Biebrzański PN słynie z unikalnych obszarów bagiennych, jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, ale też łosia.

W tym roku targi są elementem projektu współpracy Biebrzańskiego PN z największym na Litwie parkiem narodowym – Dzukijskim. Parki chcą rozwijać wspólnie turystykę ornitologiczną. Goście z litewskiego parku przyjechali na targi.

Swoje wyroby kuchni regionalnej, ale też pamiątki pokazują w Osowcu – Twierdzy twórcy na ok. 90 stoiskach. Swoje produkty wystawiają także m.in. producenci kulinariów z gminy Puńsk na Suwalszczyźnie, która jest licznie zamieszkiwana przez mniejszość litewską w Polsce. Na scenie prezentują się również litewskie zespoły działające w Puńsku. Mimo chłodu, odwiedzających jest bardzo wielu – poinformował PAP dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk.

Mimo pogody – choć w niedzielę nie pada, ale jest chłodno – nad Biebrzą nie brakuje turystów. Grygoruk powiedział, że karty wstępu do parku wykupiło na niedzielę ok. 800 osób, wyczerpany jest też limit pozwoleń na spływy. W niedzielę za darmo można odwiedzać Terenowy Ośrodek Edukacyjny „Kładka” i „Las”.

W ramach współpracy z Litwinami, w czerwcu odbędzie się w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy piknik edukacyjny poświęcony ptakom. We wrześniu będą rozegrane mistrzostwa w koszeniu łąk bagiennych dla przyrody. Zaplanowano wspólne szkolenia przewodników turystycznych, kwaterodawców, samorządowców. Nie zabraknie wydawnictw edukacyjnych.

Projekt rozwoju i promocji turystyki ornitologicznej i ekoturystyki potrwa do końca września 2018 r. Jego wartość to ok. 960 tys. euro w obu parkach, z czego o 815 tys. euro to dotacja z UE z programu Interreg Litwa-Polska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl