Rząd odpowiedział na zalecenia Komisji Europejskiej

Polski rząd odpowiedział na grudniowe zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie procedury ochrony praworządności. Ustanowienie stabilnych podstaw funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego jest nadrzędnym celem władz polskich – czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Trybunał Konstytucyjny wciąż pozostaje osią sporu między Komisją Europejską a polskim rządem. Jutro mijał termin odpowiedzi na kolejne rekomendacje wydane w tej sprawie przez unijną instytucję. O przygotowaniu takiego dokumentu dziś po południu poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak czytamy w komunikacie wydanym przez resort spraw zagranicznych, ustanowienie stabilnych podstaw funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego jest nadrzędnym celem władz polskich.

– W ocenie strony polskiej, przyjęte przez parlament w ostatnim okresie zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, w tym zwłaszcza ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem, ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów Trybunału oraz ustawa z dnia 13 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające obie te ustawy są zgodne ze standardami europejskimi dotyczącymi funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego – poinformował Rafał Bochenek.

W ocenie polskiego rządu, kryzys konstytucyjny w Polsce został zażegnany. Takiej opinii nie podziela jednak Frans Timmermans, który w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oskarżał polski rząd o łamanie konstytucji. Do ostrej wymiany zdań między wiceszefem Komisji Europejskiej i Witoldem Waszczykowskim odniósł się dziś rzecznik rządu Rafał Bochenek.

– Komisja Europejska wreszcie powinna zająć się tymi sprawami, do których została powołana. Powinna zająć się zadaniami, które są na nią nakładane przez Radę Europejską. Nie polityką, nie realizacją jakichś prywatnych, osobistych ambicji, ale powinna skoncentrować się na tym, do czego jest powołana na podstawie traktatów europejskich – zaznaczył rzecznik rządu.

W odpowiedzi przesłanej do Komisji Europejskiej polski rząd zwrócił uwagę, że w dialogu między obiema stornami powinny obowiązywać trzy zasady: obiektywizm, szacunek dla suwerenności, pomocniczości i tożsamości narodowej. Zaprzeczeniem tego jest zachowanie Fransa Timmermansa – czytamy w komunikacie polskiego MSZ-u.

TV Trwam News/RIRM

drukuj