Przesłanie szefa MON z okazji Narodowego Święta Niepodległości: „Warto być Polakiem” 

Specjalne przesłanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości wystosował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Niepodległość Polski była i jest dla nas najważniejsza” – podkreśla szef resortu obrony. To MON odpowiada za organizację Państwowego Marszu Niepodległości.

11 listopada 1918 roku staliśmy się wreszcie wolni. Odzyskaliśmy suwerenność i państwowość. Mieliśmy własny rząd i wojsko. Polska powróciła na polityczną mapę świata – mówił Mariusz Błaszczak.

– Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to czas przeznaczony dla narodowej pamięci, przywoływania wydarzeń i ludzi, którym zawdzięczamy tak wiele. Wojsko Polskie zawsze było gwarantem niepodległości i jednocześnie dumą narodową oraz ważnym spoiwem narodowym. Instytucją, wokół której jednoczyli się wszyscy obywatele, zwłaszcza w chwilach próby – akcentował szef MON.

Minister podkreślił, że „nie byłoby dzisiejszej wolności bez zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej, polskiej krwi przelanej na frontach II wojny światowej, bohaterstwa powstańców warszawskich, heroizmu żołnierzy wyklętych”.

– Wielu bohaterów pozostało bezimiennymi, ale nigdy nie zostali zapomniani. Ich pamięć czcimy każdego dnia. Dziś nawiązujemy do najlepszych tradycji wojska II RP. Budujemy na nich morale współczesnej służby wojskowej. Niepodległość Polski była i jest dla nas najważniejsza. Przez stulecie nic się nie zmieniło – zaznaczył.

– Łączy nas poczucie misji, która od pokoleń wyraża się w haśle „Służymy Niepodległej”. Dziś to na nas spoczywa odpowiedzialność za Ojczyznę oraz bezpieczeństwo Polaków i przyszłość narodu. Ta odpowiedzialność jest dziejowym pomostem pomiędzy bohaterami 11 listopada 1918 roku i współczesnymi pokoleniami – wskazał.

Minister obrony narodowej podkreślił, że „tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości mają dla nas wszystkich szczególny wymiar”.

– Życzmy sobie utrzymania naszej tożsamości narodowej, pamięci o naszych przodkach, o tych, którzy oddawali swoje życie za wolną Polskę. Odważnie patrzmy w przyszłość z pełną świadomością tego, że jesteśmy silnym i dumnym narodem. Warto być Polakiem! – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Do wspólnego świętowania z okazji Narodowego Święta Niepodległości przyłączają się także inne kraje. Amerykańscy oraz polscy żołnierze, biorący udział w ćwiczeniach „Anakonda-18”, w krótkim filmiku złożyli życzenia oraz zaśpiewali „sto lat” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj