fot. PAP/Leszek Szymański

Spotkanie ws. pomocy humanitarnej

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa spotka się z przedstawicielami organizacji niosących pomoc m.in. na Bliskim Wschodzie. Pierwsze rozmowy zaplanowano na przyszły tydzień.

Beata Kempa dwa tygodnie temu odwiedziła w Jordanii obozy dla uchodźców, w których przebywają uciekinierzy z ogarniętej wojną Syrii.

– Odwiedziłam dwa największe obozy w Jordanii, to jest obóz w Zatarii, a także w Azraku, ale przede wszystkim przeprowadziłam rozmowy z ministrami ds. planowania i polityki międzynarodowej Jordanii, a także szefem delegatury europejskiej nt. rozmiaru potrzeb, a także tego, w jaki sposób jeszcze moglibyśmy wspomóc tych, którzy przyjmują uchodźców – powiedziała Beata Kempa

Sytuacja humanitarna na miejscu jest tragiczna.

– Stwierdziliśmy, że trzeba by zwiększyć zdecydowanie pomoc w zakresie opieki medycznej, dlatego że jest to w tej chwili pierwsza potrzeba, a także pomoc edukacyjna żeby te dzieci nie były tzw. straconym pokoleniem – podkreśliła.

Beata Kempa zaznaczyła, że Polska już teraz pomaga finansowo na Bliskim Wschodzie.

– Przeznaczyliśmy w 2017 roku ok. 200 mln zł, na Jordanię 15 mln zł. Mamy organizacje pozarządowe; zresztą pan minister Facuri bardzo dziękował tym organizacjom, które bardzo prężnie działają – podkreśliła.

W styczniu w KPRM powstał Departament ds. Pomocy Humanitarnej na czele z minister Beatą Kempą. Do jego zadań należy m.in. koordynacja pomocy do krajów potrzebujących np. w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj