fot. pl2018.org

W maju 2018 r. „Dar Młodzieży” ruszy w „Rejs Niepodległości”

W maju 2018 roku żaglowiec „Dar Młodzieży” ruszy w „Rejs Niepodległości” dookoła świata. Punktem kulminacyjnym będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.

„Rejs Niepodległości” to propozycja skierowana przede wszystkim do młodzieży z całej Polski. Rejs „Daru Młodzieży” ma się rozpocząć 3 maja 2018 roku z Bulwarów Wiślanych. 20 maja ma on opuścić port w Gdyni. Rejs statku zakończy się w Panamie, gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku.

Zachęcamy młodych ludzi do udziału w tej wspólnej inicjatywie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, AM w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu – powiedziała podczas konferencji prasowej szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

Mamy propozycję w szczególności dla młodych ludzi w całym kraju. Proponujemy, aby zostali ambasadorami Polski i popłynęli „Darem Młodzieży”. To jest nasza wspólna inicjatywa, inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu. […] Tę inicjatywę objęła swoim patronatem prezes Rady Ministrów, pani premier Beata Szydło – podkreśliła minister Beata Kempa.

Minister Marek Gróbarczyk wyjaśnił, że uczestników rejsu „Darem Młodzieży” wyłoni konkurs, podczas którego uczestnicy będą musieli m.in. nagrać film promujący swoją okolicę, przejść test z wiedzy o morzu oraz sprawdzian wiedzy o tematyce biblijnej.

– Konkurs wyłoni wszystkich uczestników (a to jest ok. 500 osób), którzy popłyną Darem Młodzieży, konkurs, który będzie zawierał trzy niezwykle istotne tematy. Pierwszy to promocja naszej Małej Ojczyzny, czyli każdy z uczestników będzie promował swoje miejsce, swoje miasto, swoją gminę, stamtąd, skąd pochodzi, najlepiej jak to potrafi, oczywiście poprzez dzisiejsze środki przekazu, czyli przede wszystkim Facebook. Drugi element to test, czyli wiedza o morzu i – w związku z tym, że dopływamy do Panamy na ŚDM – test wiedzy o Biblii – tłumaczył polityk.

Chcemy, aby przy okazji tego konkursu wrócić do idei „szkoły pod żaglami”  – zaznaczył szef resortu gospodarki morskiej.

– Główny cel jest taki, aby wrócić do dobrej szkoły, szkoły pod żaglami, do programów, jak Latający Holender, tak aby w młodzieży zaszczepić chęć bycia marynarzem, ale również pewną formę przygody, którą chcemy dostarczyć – powiedział Marek Gróbarczyk.

Ks. Adam Parszywka z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego podkreślił, że rejs z młodzieżą „Darem Młodzieży” na ŚDM będzie wizytówką Polski.

– Chcemy w specjalny sposób zaznaczyć naszą misję w świecie poprzez zabranie na pokład żaglowca młodych ludzi z różnych kontynentów na Światowe Dni Młodzieży. Chcemy, żeby również w Panamie to bardzo mocno wybrzmiało: Polska, która organizowała Światowe Dni Młodzieży w tak trudnym okresie, naznaczonym zagrożeniem terrorystycznym i tak pięknie sobie z tym poradziła, nadal pomaga innym uczestniczyć w tym święcie. Chcemy przekazać i podzielić się tymi emocjami z Polski, która się rozwija, Polski, która kładzie nacisk na rozwój młodych ludzi – akcentował ks. Adam Parszywka.

Laureaci konkursu będą mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Rejs potrwa blisko rok, w każdym z portów, gdzie zawijać będzie Dar Młodzieży odbędzie się impreza promująca Polskę i jej niepodległość.

Więcej informacji na temat „Rejsu Niepodległości” można znaleźć na stronie https://pl2018.org/

Zdjęcia z konferencji tutaj.

RIRM

drukuj