Ks. T. Atłas: Światowy Dzień Misyjny to dzień solidarności z misjami

Światowy Dzień Misyjny, który w Kościele katolickim będzie obchodzony w niedzielę, 21 października, pod hasłem „Pełni ducha posłani”, to dzień solidarności z misjami – podkreślił w środę na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas.

Dodał, że Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła, zaznaczając, że dzień ten w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny. Z okazji Niedzieli Misyjnej papież Franciszek przekazał misyjne orędzie.

„Papieskie Dzieła Misyjne mają budzić do misyjnej świadomości, do misyjnego zaangażowania. Takim szczególnym czasem tego budzenia się do misji jest Niedziela i Tydzień Misyjny po to, żeby animować, prowadzić modlitwę, a także po to, żeby informować o konkretnych misyjnych potrzebach” – zaznaczył ks. Tomasz Atłas.

Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny, zatytułowanego „Wraz z młodymi zanieśmy wszystkim Ewangelię”, ks. Tomasz Atłas podkreślił, że to orędzie jest zaadresowane do ludzi młodych.

„Ojciec Święty zaznacza, że za ich pośrednictwem pragnie się zwrócić do każdego z ochrzczonych, przypominając, że są jeszcze miejsca na świecie, środowiska, konteksty kulturowe, gdzie Chrystus i sakramentalna obecność Kościoła nie są jeszcze obecne, i że to jest nasze wspólne zadanie, aby do tych terenów Ewangelię i Chrystusa zanieść” – powiedział ks. Tomasz Atłas.

„Temu zadaniu na pewno pomaga młodzieńczy entuzjazm, młodzieńczy zapał, do których papież mówi: <<Wy młodzi macie zapalić, zarazić waszym entuzjazmem miłością, radością innych, abyśmy wspólnie mogli w tym dziele misyjnym się zaangażować>>” – podkreślił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Dodał, że papież Franciszek zachęca w orędziu przede wszystkim do ludzi młodych, aby nieśli Ewangelię całemu światu, zachęcając: „Nigdy nie myśl, że nie masz nic do dania, lub że nikomu nie jesteś potrzebny. Wielu ludzi ciebie potrzebuje, pomyśl o tym. Niech każdy pomyśli w swym sercu: <<wielu ludzi mnie potrzebuje>>”.

Jak zaznaczył ks. Tomasz Atłas, w orędziu papież Franciszek wspomniał też o genezie i wciąż aktualnych zadaniach Papieskich Dzieł Misyjnych: „Z młodych serc zrodziły się Papieskie Dzieła Misyjne, by wspierać głoszenie Ewangelii wszystkim narodom, przyczyniając się do rozwoju ludzkiego i kulturowego wielu ludzi spragnionych Prawdy” – podkreśla Papież w orędziu.

Odnosząc się z kolei do tegorocznego hasła Światowego Dnia Misyjnego, ks. Atłas powiedział, że nawiązuje do tegorocznego roku duszpasterskiego, ale jednocześnie kieruje naszą uwagę na osobę Ducha Świętego, który w sakramencie chrztu i bierzmowania, każdego z nas ochrzczonych „przygotował i posłał do tego, abyśmy w dziele misyjnym wzięli konkretny udział”.

Specyfika Światowego Dnia Misyjnego – jak zaznaczył ks. Tomasz Atłas – stanowi fakt, że „wszystkie wspólnoty katolickie na całym świecie – niezależnie od swego bogactwa lub ubóstwa personalnego, duchowego czy materialnego – solidarnie uczestniczą w tym wydarzeniu”.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych zaapelował też o wsparcie nie tylko modlitewne, jak również finansowe na potrzeby misji, podczas niedzielnej zbiórki do puszek w kościołach na terenie całej Polski.

Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła ks. Maciej Będziński poinformował, że Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę około pięciu milionów złotych na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej, a każdego roku Polacy przekazują kwotę ponad 1 mln dolarów amerykańskich zebraną podczas Niedzieli Misyjnej.

Dodał, że za fundusze zebrane w roku 2017 utrzymują: 3 seminaria misyjne (Madagaskar, Peru, Mozambik), realizują 47 projektów w 8 krajach (Indie, Kazachstan, Kirgistan, Madagaskar, Rwanda, Tadżykistan, Tanzania, Zimbabwe), wspierają 17 różnych struktur administracyjnych. Pomoc trafia do jednostek administracyjnych.

Ks. Maciej Będziński podkreślił, że pięć miliardów ludzi na świecie nie jest jeszcze ochrzczonych lub nie zna Chrystusa, informując jednocześnie, że na całym świecie pracuje 350 tys. misjonarzy, a wśród nich ponad 2 tys. z Polski, którzy w 99 krajach na pięciu kontynentach.

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX w. W latach dwudziestych XX w. zostały podniesione do rangi „papieskich” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej. Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku Światowy Dzień Misyjny obchodzimy po raz 92.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl