J. Dziedziczak: Szykowany jest znakomity kandydat na ambasadora w Izraelu

Mamy nadzieję, że atmosfera, która panowała w ambasadzie polskiej w Izraelu po 90. roku się zmieni. Szykowany jest znakomity kandydat. Liczymy, że będzie reprezentował interesy Polski wobec kraju przyjmującego – powiedział w piątek wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

Weterani walk o niepodległość Polski i polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, wraz z delegacją państwową, udali się w niedzielę z pielgrzymką do Izraela. Kombatanci odwiedzili groby polskich żołnierzym, m.in. w Ramli, a także Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Jan Dziedziczak, który również uczestniczył w pielgrzymce, podkreślił w TVP Info, że był to „bardzo ważny moment w relacjach” między Polską a Izraelem.

„Założenie nasze było takie, iż ta pielgrzymka, to taka wyciągnięta dłoń, to wyjazd z ambasadorami polskiej sprawy” – wyjaśnił.

Jego zdaniem, żołnierze gen. Władysława Andersa oraz Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej są „najbardziej predystynowani do tego, aby wypowiadać się w sprawach relacji polsko-żydowskich jako żywi świadkowie historii”, którzy – jak dodał – „w trudnym momencie zachowali się jak trzeba”.

Jan Dziedziczak wyraził nadzieję na zmianę atmosfery, która panowała po 90. roku w ambasadzie RP w Izraelu.

„Już za chwilę jest szykowany znakomity kandydat. Mamy pragnienie, że będzie on reprezentował interesy Rzeczpospolitej Polskiej wobec kraju przyjmującego. Bardzo na to liczymy” – zaznaczył.

Obecny ambasador RP w Tel Awiwie Jacek Chodorowicz miał pierwotnie zakończyć swoją misję jako ambasador w Tel Awiwie z końcem ubiegłego roku. Po tym, jak w grudniu sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych wydała negatywną opinię dla kandydatury na to stanowisko b. prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk-Żyły, jego misja została przedłużona. MSZ chce, żeby pozostał na placówce do końca maja bieżącego roku.

Pielgrzymkę do Ziemi Świętej zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Miała ona na celu uhonorowanie przypadających w 2018 roku trzech rocznic: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 75-lecia powstania 2. Korpusu Polskiego, który okrył się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej, a także 65-lecia powstania Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

W podróży, która zakończyła się w czwartek wieczorem, poza polskimi Sprawiedliwymi udział wzięli dawni żołnierze gen. Władysława Andersa, weterani Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Sybiracy oraz byli działacze opozycji antykomunistycznej. Oprócz szefa Urzędu m.in. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, który przewodził delegacji, kombatantom towarzyszyli m.in.: wicemarszałek Senatu Maria Koc, córka gen. Andersa senator Anna Maria Anders, wiceszef MSZ Jan Dziedziczak i wiceprezes IPN Jan Baster.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl