P. Jaki: W sobotę prezentacja raportu ws. strat w wyniku warszawskiej reprywatyzacji

W sobotę przedstawiony zostanie raport pokazujący, ile środków Warszawa straciła w wyniku afery reprywatyzacyjnej – poinformował PAP przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Według nieoficjalnych źródeł w komisji, straty miasta miały wynieść co najmniej kilkanaście miliardów złotych.

Jaki w rozmowie z PAP wskazał, że w celu dokonania wyliczeń komisja sięgnęła „praktycznie do wszystkich dokumentów, do których można było sięgnąć” i pozyskała je zarówno z poszczególnych dzielnic, jak i z urzędu m.st. Warszawy.

„Chcemy pokazać, ile środków straciła Warszawa w wyniku działalności mafii reprywatyzacyjnej i co można było zbudować za te środki. Jak Warszawa byłaby >>do przodu<< dzisiaj rozwojowo, gdyby nie afera reprywatyzacyjna” – powiedział Patryk Jaki.

Przekonywał, że ciągle do opinii publicznej nie dotarła informacja, „jakie potężne zasoby” miasto straciło w wyniku afery reprywatyzacyjnej. Jaki wyjaśnił, że wyliczenia powstały na podstawie wartości nieruchomości, które zostały zwrócone niezgodnie z prawem.

Według informacji PAP ze źródeł w komisji, straty miasta w wyniku reprywatyzacji oszacowano w raporcie na co najmniej kilkanaście miliardów złotych.

W raporcie ma się także znaleźć informacja, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz byli prezydenci stolicy Marcin Święcicki i Paweł Piskorski wydali 78 proc. wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych, a sama Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła 50 proc. wszystkich nieruchomości po 1989 roku.

Według raportu, Gronkiewicz-Waltz w 2013 roku wydała 170 decyzji, a w 2008 roku – 294. Ponadto, jak wynika z raportu, tuż przed wyborem Lecha Kaczyńskiego na prezydenta stolicy w 2002 roku, ostatniego dnia roboczego przed głosowaniem, urzędnicy ratusza oddali 50 nieruchomości. Natomiast w całym 2004 roku Lech Kaczyński wydał 32 decyzje reprywatyzacyjne.

Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Do tej pory komisja uchyliła m.in. decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a.

Ponadto, komisja uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl