Nie żyje prof. Józef Szaniawski

Prof. Józef Szaniawski, politolog, sowietolog, publicysta, wykładowca WSKSiM i UKSW zginął  we wtorek w Tatrach, spadł w przepaść. Miał 68 lat. O śmierci Józefa Szaniawskiego poinformował jego syn, Filip Frąckowiak. 

Wypadek miał miejsce około godziny 11.50. Reanimacja prowadzona przez ratowników TOPR trwała około godziny, Józef Szaniawski zginął na miejscu.

Prof. spadł z trawersu do Dolinki pod Kołem – informuje Andrzej Maciata, ratownik dyżurny TOPR.


Pobierz Pobierz

Prof. Józef Szaniawski był historykiem, politologiem, wykładowcą WSKSiM, publicystą Naszego Dziennika, RM i  TV Trwam. Został odznaczony medalami „Za zasługi dla obronności kraju oraz Milito pro Christo, Orderem Św. Stanisława, oficerską szablą honorową Wojska Polskiego, uhonorowany przez ministra obrony narodowej tytułem „Kustosza tradycji, sławy i chwały oręża Polskiego”.

Wielka niepowetowana strata tak znajomi przyjęli informacje o śmierci prof. Józefa Szaniawskiego. To był wspaniały człowiek.

„Wielce zasłużony Polak, wielce zasłużony patriota, wzór do naśladowania. Bezgranicznie oddany Bogu i Polsce. To straszna strata. Ufam, że dobry Bóg przyjął go do swojego królestwa” – powiedział Andrzej Melak, przewodniczący komitetu Katyńskiego.


Pobierz Pobierz

Był dobrym, szlachetnym człowiekiem, wspaniałym historykiem. Dzielił się tą historią, tworząc wspaniałe albumy. To był człowiek, który nie miał dwóch twarzy. To będzie trudne doświadczenie dla studentów i uczelni-  wspomina prof. dr hab.Krystyna Czuba, medioznawca, wykładowca UKSW i WSKSiM w Toruniu

„To będzie bardzo trudne doświadczenie dla studentów, dla nauczycieli, którzy go szanowali i lubili. To wielki ubytek, strata dla uczelni, dla Polski. Józek był patriotą, który starał się być wszędzie i nie oszczędzał siebie chociaż mówiono o tym różnie a on szedł pod wiatr”. 


Pobierz Pobierz

Kpt. Zbigniew Sulatycki, przyjaciel prof. Józefa Szaniawskiego wspomina go jako człowieka jednego z najbardziej wartościowych ludzi, które poznał.

„To był wspaniały człowiek, profesor, historyk spod którego ręki wyszły wspaniałe dzieła. Nie tylko o Kuklińskim, ale również o wspaniałych czynach naszych przodków. Myślę, że odszedł człowiek jeden z najbardziej wartościowych. Człowiek, który realizował w swoim życiu to co jest wypisane na naszych sztandarach – Bóg, honor i ojczyzna. To były jego drogowskazy przez życie” – powiedział kpt. Zbigniew Sulatycki.


Pobierz Pobierz

Wszyscy jesteśmy zaskoczeni tą informacją.

„Jest to ogromny szok, zupełnie niespodziewane wydarzenie. Człowiek ogromnej pasji i wiedzy, a jednocześnie mający niezwykłą umiejętność zjednywania różnych ludzi. To dzięki niemu na Antenie Radia Maryja i w Telewizji Trwam mogliśmy się spotykać z wielkimi profesorami historii i kultury. Pod koniec października w Toronto mieliśmy przygotować odczyt jego wykładów, niestety teraz, o czym mówię z wielką przykrością, sprawa ta stała się już nieaktualna. Poznałem go jako człowieka wspaniałego, ogromnej wiedzy oraz mającego za sobą wielką historię.” – powiedział O. Jacek Cydzik CSsR.
Był prawdziwym przyjacielem płk. Kuklińskiego, popularyzatorem jego dokonań.-  akcentował prof. dr hab Piotr Jaroszyński 
„Józef Szaniawski był przyjacielem i wielkim popularyzatorem dokonań płk. Kuklińskiego. Dawał temu wyraz nie tylko w swoich wykładach czy audycjach, ale również w publikacjach, albumach, które przybliżają postać płk i jego role, co dokonało się nie tylko w Polsce i Europie, ale i na świecie. Stąd też ta odwaga i determinacja z jaką przybliżał dokonania płk Kulińskiego zasługują na największy szacunek i uznanie.” – powiedział prof. dr hab. Piotr Jaroszyński. 

 

***

Józef Szaniawski urodził się w 1944 r. we Lwowie. W latach 1970-1985 był redaktorem PAP w Warszawie. Od 1973 r. intensywnie współpracował z Radiem Wolna Europa. Dla rozgłośni w ciągu 11 lat napisał i przesłał ponad pół tysiąca korespondencji.

W latach 70. i 80. prowadził działalność niepodległościową.

W 1985 r. sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej i w Barczewie. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy, wyszedł na wolność 22 grudnia 1989 r. Sąd Najwyższy określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL.

Był pełnomocnikiem i przyjacielem płk. Ryszarda Kuklińskiego, swoimi staraniami doprowadził do rehabilitacji w świetle prawa płk. Kuklińskiego. Był też założycielem izby pamięci pułkownika Kuklińskiego.

Wypowiadał się i działał na rzecz integracji Polski z NATO.

W latach 1990-2003 publikował w prasie polskiej i polonijnej w USA, m.in. w „Tygodniku Solidarność”, „Wprost”, „Polsce Zbrojnej”, „Nowym Świecie”, „Gazecie Polskiej”, „Dzienniku Chicagowskim”, „Nowym Dzienniku”, „Dzienniku Związkowym”.

Wśród publikacji Szaniawskiego wymienić można takie pozycje, jak „Samotna misja pułkownik Kukliński i zimna wojna” (2003), „Pułkownik Kukliński – Misja Polski”( 2005), „Victoria Polska. Marszałek Piłsudski w obronie Europy”, „Grunwald pole chwały”.

 

Wypowiedź prof. dr hab. Krystyny Czuby


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Andrzeja Melaka


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Zbigniewa Sulatyckiego


Pobierz Pobierz

Wypowiedź o. Jacka Cydzika CSsR


Pobierz Pobierz

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl