MZ: coraz więcej pielęgniarek pracuje w zawodzie

W połowie obecnego roku w Polsce zatrudnionych było 231 tys. pielęgniarek, to o ponad 12 tys. więcej niż pod koniec 2014 r. – poinformowała we wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Od stycznia w szpitalach będą obowiązywały normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Powołując się na dane z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych oraz z 45 okręgowych izb pielęgniarek i położnych, wiceminister Szczurek-Żelazko poinformowała, że w połowie minionego roku zatrudnionych było 231 088 pielęgniarek – o ponad 12 tys. więcej niż pod koniec 2014 r.

Wiceminister zwróciła uwagę, że między 2014 r. a 2017 r. wynagrodzenia pielęgniarek wzrosły o co najmniej 30 proc. i planowane są dalsze podwyżki.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, od przyszłego roku wprowadzone zostaną normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Minimalny wskaźnik zatrudnienia w oddziałach o profilu zachowawczym będzie wynosił 0,6 etatu na łóżko, a dla oddziałów o profilu zabiegowym – 0,7 etatu na łóżko. Oznacza to, że np. na 40-łóżkowym oddziale wewnętrznym, będą musiały być utworzone co najmniej 24 etaty pielęgniarskie (40 łóżek razy wskaźnik 0,6). W pediatrii normy zatrudnienia pielęgniarek będą jeszcze wyższe (0,8 dla oddziałów zachowawczych i 0,9 dla zabiegowych).

Wiceminister Szczurek-Żelazko zapewniła, że z analizy przeprowadzonej przez resort zdrowia wynika, że obecnie zatrudnionych w szpitalach jest wystarczająco dużo pielęgniarek i położnych, by możliwe było osiągnięcie norm zatrudnienia.

Wiceszefowa MZ odniosła się do doniesień, że niektóre szpitale planują zmniejszyć liczbę łóżek, aby sprostać nowym normom. Zwróciła uwagę, że zbyt duża liczba niewykorzystanych łóżek w szpitalach generuje dodatkowe koszty. Poinformowała, że optymalny wskaźnik wykorzystania łóżek wynosi 85 proc. w szpitalach dla dorosłych i 80 proc. w szpitalach dla dzieci, tymczasem w Polsce wskaźnik ten wynosi około 68 proc.

Wzrasta też liczba szkół pielęgniarskich. Obecnie studia na kierunku pielęgniarstwo prowadzą 93 uczelnie, podczas gdy w 2014 r. było ich 74. W roku akademickim 2017/2018 na studia I stopnia na kierunku pielęgniarstwo przyjęto 6262 osoby – o 831 (15,3 proc.) więcej niż trzy lata wcześniej. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszyły się studia II stopnia – w roku akademickim 2017/2018 przyjęto na nie 8483 osoby – to o 5559 (190,1 proc.) więcej niż w roku 2014/2015.

 

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl