fot. PAP/Radek Pietruszka

MSWiA zaostrza zasady bezpieczeństwa w obiektach rozrywki

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podpisał w piątek nowelizację rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej. To efekt ustaleń Państwowej Straży Pożarnej, z których wynika, że 90 proc. skontrolowanych do tej pory escape roomów nie spełnia norm bezpieczeństwa. 

Mija tydzień od tragicznej śmierci pięciu nastolatek w pożarze escape roomu w Koszalinie. Czwartkowe uroczystości pogrzebowe zgromadziły setki osób. Całą Polską wstrząsnęły zaniedbania, których dopuścili się właściciele obiektów. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński mówił jednak, że kontrole w innych tego typu obiektach wykazują, że nie jest to jednostkowy przypadek.

– Spośród skontrolowanych tego typu lokali tylko ok. 10 procent spełnia wszystkie warunki – powiedział wiceminister.

Gen. bryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, zaznaczył, że łamane są przede wszystkim przepisy bezpieczeństwa.

– Skontrolowaliśmy dotąd 504 takie działalności gospodarcze. Stwierdziliśmy blisko 1900 uchybień w zakresie bezpieczeństwa, blisko 800 uchybień dotyczyło ewakuacji – oznajmił.

W całym kraju wyłączono z użytkowania 69 skontrolowanych miejsc. W samym województwie śląskim służby kontrolne zakazały działalności siedmiu escape roomom. Jednak ta liczba byłaby większa, gdyż niektórzy właściciele nie czekając na kontrolę – zamknęli placówki.

– Niektórzy dowiedzieli się, że jest taka kontrola, więc rozwiązywali swoją działalność lub nie udostępnili tych lokali i są one zamknięte – zaznaczył st. bryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant  wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

W piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podpisał nowelizację rozporządzenia, które zaostrzy zasady bezpieczeństwa w obiektach rozrywki. Wymagane będą regularne kontrole – mówił Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

– Muszą być sporządzone protokoły bezpieczeństwa, czyli sprawdzone drogi ewakuacyjne i przepisy przeciwpożarowe. Potem co dwa lata ten obowiązek będzie musiał być realizowany. O wynikach tych przeglądów będzie informowana Państwowa Straż Pożarna – podkreślił wiceminister.

Protokoły muszą być sporządzane w udziałem rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Leszek Suski apelował w piątek o zgłaszanie do służb wszelkich wątpliwości związanych z takimi obiektami. Zachowajmy zdrowy rozsądek w korzystaniu z zamkniętych miejsc rozrywki – mówił.

– Jeśli Państwo zauważą jakieś zagrożenie, nieodpowiednie wyjścia ewakuacyjne, zbyt dalekie dojścia do tych wyjść, prowizoryczną instalację elektryczną, instalację grzewczą – proszę z tych pomieszczeń wyjść i z nich nie korzystać – wskazał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Nad rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w takich obiektach oraz wymagań dla właścicieli pracuje także Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl