fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr Wosek ws. zatrzymania podejrzanych o szpiegostwo Polaka i Chińczyka: Mamy do czynienia ze szpiegostwem gospodarczym

Najprawdopodobniej mamy do czynienia ze szpiegostwem gospodarczym – powiedział w rozmowie z TV Trwam News dr Wojciech Wosek, ekspert ds. bezpieczeństwa. Jak dodał, w grę może wchodzić kwestia zdobywania informacji dot. nowych technologii. Ekspert odniósł się do sprawy zatrzymania przez ABW podejrzanych o szpiegostwo Polaka i Chińczyka.

Piotr D. to były funkcjonariusz polskich służb specjalnych. W przeszłości pełnił też ważne funkcje w innych instytucjach publicznych. A Weijing W. to jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego.  Obaj podejrzewani są o szpiegostwo na szkodę Polski. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych.

To, że państwa się inwigilują nie jest niczym nowym. Zmieniają się jednak kierunki szpiegostwa – wskazał ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Wosek.

Wywiad to nie tylko kwestia jakiegoś konfliktu zbrojnego, to nie tylko kwestia działań wywiadowczych w trakcie działań wojennych. To także kwestia wywiadu cywilnego chociażby w aspekcie gospodarczym. Kwestie wywiadowcze, czyli działania wywiadowcze, zdarzają się pomiędzy państwami zarówno, które stoją po dwóch stronach barykady, ale także przecież inwigilują się państwa, które są sojusznikami. Kwestia zdobywania informacji o nowych technologiach, o pewnych kwestiach gospodarczych jest ogólną tajemnicą poliszynela. Stąd są struktury wywiadowcze i są struktury kontrwywiadowcze w każdym państwie – zaznaczył dr Wosek.

W najbliższy czwartek odbędzie się specjalne posiedzenie komisji ds. służb specjalnych ws. zatrzymania przez ABW podejrzanych o szpiegostwo Polaka i Chińczyka. Niejawne śledztwo ABW nadzoruje Prokuratura Krajowa.

Także Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie w kontakcie z polskimi władzami w celu uzyskania informacji w sprawie tego aresztowania.

RIRM

drukuj