fot. flickr.com

Maleje dług sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz finansów publicznych Polski

Zmniejszył się deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych Polski. Według danych GUS w 2018 r. wyniósł 0,4 proc. PKB wobec 1,5 proc. PKB w 2017 r. Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2018 r. 48,9 proc. PKB w stosunku do 50,6 proc. PKB w 2017 roku.

Polski dług sektora finansów publicznych spadł poniżej 50 procent. To jeden z najważniejszych wskaźników obserwowanych przez rynki finansowe na całym świecie. Do danych odniósł się na Twitterze premier Polski Mateusz Morawiecki.

– Według GUS dług publiczny spadł na koniec 2018 roku do 48,9 proc. PKB, zaś deficyt wyniósł 0,4 proc. PKB. To najlepsze wyniki na koniec roku od ponad 10 lat. Kolejny raz pokazaliśmy, że wiemy jak w sposób racjonalny i odpowiedzialny zarządzać finansami i budżetem państwa – napisał premier.

Główny Urząd Statystyczny opublikował także dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce.  Wyniósł on 5,1% w 2018 r. Jest to wynik zgodny z wcześniejszymi szacunkami Urzędu. Z kolei wzrost PKB za 2017 r. w tym ujęciu został skorygowany do 4,9% z wcześniej szacowanych 4,8%. Na stabilnym, wysokim poziomie są także oceny ratingowe Polski – mówił Bartłomiej Biga, ekonomista.

– To świadczy o tym, że póki co na razie agencje nie widzą zagrożenia dla realizacji nowych programów rządowych, tzn. uważają, że da się jeszcze znaleźć takie podatki, które nie za bardzo zahamują nasz wzrost i utrzymają nasze dobre dane makroekonomiczne także w przyszłości i te rzeczy nie zachwieją stabilności budżetowej – wskazał Bartłomiej Biga.

Tak naprawdę – jak wyjaśnił ekonomista – ratingi mówią o tym, na ile kraj jest wypłacalny i niezależnie od tego, czy my będziemy w nie wierzyć czy nie, to mają one realny wpływ na naszą gospodarkę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl