fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Krzysztof Jurgiel: Kryzys na rynku wieprzowiny

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatruje informację ministra rolnictwa ws. rozwoju sektora wieprzowiny. Temat omawiany jest w świetle Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Posiedzenie komisji zostało zwołane w trybie wyjątkowym, także na wniosek rolników. W spotkaniu udział biorą m.in. osoby z Wielkopolski oraz przedstawiciele rolniczych organizacji branżowych.

Były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówi wprost: na rynku wieprzowiny mamy obecnie kryzys. Chodzi o niskie ceny na skupach oraz ograniczenia wynikające z ASF.

– Obecnie mamy kryzys na rynku wieprzowiny. Ceny żywca są w granicach 3,8 – 4,30 zł w zależności od terminu. Rząd powinien podejmować tu działania. Część zadań i działań jest zapisana w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i w projekcie paktu dla obszarów wiejskich, a także w programie rozwoju obszarów wiejskich. Teraz trzeba poprawić organizację funkcjonowania rynku i zbytu oraz uruchomić przetwórstwo polskiego kapitału – zaznacza polityk.

Wsparcie dla hodowli trzody chlewnej wpisuje się w rządową Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju. Resort rolnictwa zapewnia, że chce kłaść nacisk na rozwój sektora wieprzowiny w oparciu o hodowlę rodzimą, w tym wspierając hodowlę własnych ras świń.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj