fot. PAP/Leszek Szymański

Komitet Polityczny PiS zatwierdzi dziś kandydatury na marszałków sejmików województw

Na dzisiejszym spotkaniu Komitetu Politycznego PiS zostaną zatwierdzone kandydatury na marszałków sejmików województw, w których przedstawiciele partii mają samodzielną większość – poinformował PAP szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Szef klubu PiS podkreślił, że spotkanie Komitetu Politycznego będzie dotyczyło spraw bieżących, w tym sytuacji w sejmikach województw, w których PiS w wyborach samorządowych zdobył samodzielną większość.

„Spotkanie będzie też poświęcone zatwierdzeniu kandydatur na marszałków sejmików” – powiedział Ryszard Terlecki.

Przed posiedzeniem Komitetu Politycznego odbędzie się także spotkanie kierownictwa partii. Oba zaplanowane są na czwartkowe popołudnie.

Ryszard Terlecki nie wykluczył, że w trakcie posiedzenia Komitetu Politycznego może pojawić się temat dymisji szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego po publikacji „Gazety Wyborczej”, która napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października, PiS uzyskało samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku – województwa pomorskiego.

Ponadto we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który prowadził negocjacje z ramienia partii, poinformował, że PiS podpisało umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Kandydatem na marszałka województwa ma być sprawujący dotychczas tę funkcję Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy). Natomiast PiS będzie miało prawo zaproponować dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku. Michał Dworczyk poinformował, że PiS prowadzi rozmowy koalicyjne na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim m.in. w województwach śląskim i mazowieckim.

 

PAP/RIRM

drukuj