fot. PAP/EPA

K. Szymański: Skarga KE dot. ustawy o SN nie ma żadnych materialnych podstaw

Skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. polskiej ustawy o SN po znowelizowaniu tej ustawy nie ma żadnych materialnych podstaw; formalnie rzecz biorąc KE może ten wniosek zachować, ale powstaje pytanie: po co? – powiedział w czwartek wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Według informacji PAP ze źródeł unijnych Polska przekazała w czwartek Komisji Europejskiej informację o realizacji decyzji TSUE z grudnia 2018 r. zobowiązującej Polskę do zawieszenia części przepisów obowiązującej ustawy o Sądzie Najwyższym. W odpowiedzi przekazanej KE znajdują się informacje o przeprowadzonej przez polskie władze nowelizacji ustawy o SN. W czwartek mija miesięczny termin przekazania informacji o tym, w jaki sposób Polska wykonuje decyzję Trybunału.

„Skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE po przyjęciu przez polski parlament (nowelizacji – PAP) ustawy o Sądzie Najwyższym nie ma żadnych materialnych podstaw; nie ma żadnego elementu kontrowersji między KE a Polską w tej sprawie, więc skarga nie ma żadnego umocowania” – powiedział dziennikarzom w Sejmie Konrad Szymański.

„Formalnie rzecz biorąc KE może ten wniosek zachować, ale powstaje pytanie: po co?” – dodał.

Wiceszef MSZ przyznał jednocześnie, że orzeczenie TSUE w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości miałoby „znaczenie instytucjonalne, ustrojowe dla UE”, co – przypuszczalnie – stanowi po stronie Trybunału i Komisji „poważny argument, by czekać na to orzeczenie”.

„Natomiast jeśli pytamy o podstawy, to tych podstaw dzisiaj po prostu nie ma, więc KE, pozostawiając tę skargę w Trybunale Sprawiedliwości, robi to absolutnie na własną odpowiedzialność, w związku z własnymi rachubami, które mogą być różnie oceniane” – zaznaczył Konrad Szymański.

TSUE podjął w październiku ub.r. decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. W ten sposób przychylił się w pełni do wniosku KE w tej sprawie. Trybunał chciał m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów. 17 grudnia 2018 roku TSUE podtrzymał w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

W listopadzie ub.r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN, przewidującą umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. 17 grudnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a 31 grudnia – została ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia br.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl