fot. twitter.com/Kombatanci

J. J. Kasprzyk: Nie udało się komunistom pogrzebać pamięci

Nie udało się komunistom pogrzebać pamięci. W Żołnierzach Wyklętych nowe pokolenie, w wolnej Polsce, odnalazło kodeks wartości – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan J. Kasprzyk podczas wręczenia medali Pro Patria w Krakowie.

Uroczystość odbyła się w piątek w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie i była elementem gali kwartalnika „Wyklęci”.

Medale Pro Patria otrzymują osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny.

Decyzją szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medale otrzymali żołnierze AK i działacze antykomunistyczni: mjr Stanisław Władysław Szuro, por. Wacław Szacoń oraz działacze społeczni: Izabella Bukowska, Andrzej Chmielewski, Cezary Franczak, Jadwiga Klimonda, Gabriel Kubacki, Maria Wanat.

Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że komunistom nie udało się pogrzebać pamięci, a w Żołnierzach Wyklętych nowe pokolenie, w wolnej Polsce, odnalazło kodeks wartości.

Medale Pro Patria, mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zwracając się szczególnie do mjr. Szuro i por. Szaconia, to „wyraz wdzięczności za to, że nie zabrakło panom trzech cnót, które kształtują od wieków Rzeczpospolitą, naszą cywilizację łacińską, że nie zabrakło wam, wtedy kiedy powiedzieliście >>nie<< zniewoleniu komunistycznemu – wiary, nadziei, miłości; wiary w wolną Polskę i Boga”.

Medal Pro Patria ustanowił w 2011 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podczas piątkowego wieczoru w Muzeum AK zostaną także wręczone nagrody im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” oraz im. Michała Krupy „Wierzby” – dwóch ostatnich żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.

PAP/RIRM

drukuj