fot. PAP/Rafał Guz

GUS: Stopa bezrobocia na rekordowo niskim poziomie

Stopa bezrobocia rejestrowanego w dalszym ciągu spada. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu wyniosła 6,8 proc. W sierpniu kształtowała się na poziomie 7 proc.

W urzędach pracy pod koniec września zarejestrowanych było 1 milion 117 tys. osób. Miesiąc wcześniej 1 milion 136 tys. osób.

W ocenie ekonomistów, na rynku pracy mamy do czynienia ze stałym trendem.

Prof. Paweł Soroka, koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego, zwraca uwagę na dobrą koniunkturę w gospodarce oraz wzrost inwestycji.

– W tej chwili mamy dobrą koniunkturę gospodarczą, bo mamy do czynienia z rozwojem gospodarczym. Rośnie popyt, m.in. dzięki programowi 500 plus. Jak rośnie popyt, to rośnie produkcja. Jeśli rośnie produkcja, to wiadomo, że trzeba zatrudniać nowe osoby i tworzyć miejsca pracy. Ruszyły też procesy inwestycyjne, a inwestycje mają to do siebie, że mają efekt mnożnikowy – pobudzają zamówienia. To wszystko się dodaje w taki efekt synergii, który powoduje, że bezrobocie maleje – mówi prof. Paweł Soroka.

Ekspert nie wykluczył, że na spadek liczby bezrobotnych może mieć także wpływ wychodzenie z szarej strefy. Jak dodaje, sprzyja temu uszczelnianie systemu podatkowego.

Według Eurostatu, bezrobocie jest jeszcze niższe. Z ostatnich danych unijnego urzędu statystycznego za sierpień wynika, że stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 4,7 proc. Bez pracy pozostawało 812 tys. osób.

RIRM

drukuj