fot. Katarzyna Cegielska

Geotermia wielką szansą dla rozwoju gospodarczego Polski

O tym, że geotermia to wielka szansa dla rozwoju gospodarczego Polski, a także wielka szansa w kierunku neutralności klimatycznej – mówiono w czwartek w Sejmie podczas wystawy z okazji 25-lecia geotermii w Polsce.

Polska ma największe w Europie zasoby geotermalne. Aż 80 proc. terytorium naszego kraju leży w zasięgu wód geotermalnych i ich złóż – mówił poseł PiS prof. Jan Szyszko.

– Polskie zasoby geotermalne wielokrotnie przewyższają polskie potrzeby w zakresie ciepła – zaznaczył były minister środowiska.

Inwestycje geotermalne charakteryzują się zerowym stopniem emisji gazów cieplarnianych i nie ingerują w krajobraz. Wartością samą w sobie takich przedsięwzięć jest wytwarzanie energii w sposób ekologiczny – zauważył minister środowiska Henryk Kowalczyk.

– To jest źródło wręcz doskonałe. To nie jest tylko źródło, które nie powoduje zanieczyszczenia powietrza, ale to jest źródło, które nie powoduje w ogóle emisji CO2. Zatem nie tylko chronimy powietrze, ale również w bardzo istotny sposób przyczyniamy się do ochrony klimatu – wskazał szef resortu.

Pierwsza tego typu inwestycja powstała 25 lat temu na Podhalu. Z tej okazji w czwartek w Sejmie otwarto uroczystą wystawę.

– Geotermia Podhalańska jest geotermią wyjątkową bo jest w bardzo trudnym terenie, ale jest naprawdę znakomicie pracująca i – co najważniejsze – daje to ciepło już od wielu lat i nie zwiększa cen. Przez ostatnie lata były zmniejszane ceny ciepła dla odbiorców indywidulanych – podkreślił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Obecnie istnieje 56 udokumentowanych złóż wód termalnych, w tym 17 złóż termalnych wód leczniczych. Ogromne zasoby geotermalne są Toruniu. W styczniu tego roku rozpoczęła się budowa ciepłowni. Inwestycja wcześniej została wstrzymana, ponieważ rząd PO-PSL zablokował dotację na budowę odwiertu.

– Chciałem serdecznie pogratulować geotermii toruńskiej za konsekwentne działanie. Udowodnienie, że geotermia w Polsce może kończyć się wielkim sukcesem i to nie tylko z punktu widzenia środowiskowego, ale również punktu widzenia ekonomicznego – mówił prof. Jan Szyszko.

Jak wskazał Paweł Sałek, doradca prezydenta  ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, rozwój energetyki geotermalnej to szansa na sprostanie globalnym wyzwaniom klimatycznym.

– Polska nie ma wyjścia, musi inwestować w te źródło wytwarzania energii między innymi z takiego powodu, jaki mogliśmy zaobserwować w środę na rynku uprawnień do emisji CO2. Niestety padł największy rekord związany z ceną jednej tony CO2, dlatego że ona już dzisiaj i wczoraj kosztowała 26 euro, co pokazuje, że to są w tym momencie tak poważne kwoty związane z realizacją tej ambitnej polityki unijnej, że my nie mamy wyjścia i musimy koniecznie inwestować w geotermię – podkreślił.  

Świadczy o tym chociażby podpisana w środę umowa na kolejny odwiert w gminie Sękowa w powiecie gorlickim.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl