fot. PAP/Roman Jocher

Gdańsk: Odsłonięto tablicę upamiętniającą aresztowanie „Inki”

W Gdańsku została odsłonięta tablica poświęcona 70. rocznicy aresztowania Danuty Siedzikówny „Inki”. Znajduje się ona na domu przy ul. Wróblewskiego 7.

Tablicę poświęcił ks. Jarosław Czepczyński z parafii wojskowo-cywilnej pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku. W uroczystościach wzięła również udział rodzina Danuty Siedzikówny „Inki”, a także właściciele budynku.

Na tablicy widnieje napis:

„W tym domu w nocy z 19 na 20 lipca 1946 roku została aresztowana Danuta Siedzikówna <<Inka>> 1928-1946, sanitariuszka V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej płk. Zygmunta Szendzielarza ps. <<Łupaszka>>. Komitet społeczny”.

W przygotowaniu napisu pomagał oddział IPN w Gdańsku.

Ten budynek to szczególne miejsce dla naszej historii – zwraca uwagę Piotr Szubarczyk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

– To jest budynek, w którym „Inka” została aresztowana, w którym spędziła ostatnią noc na wolności. W 1946 roku mieszkały tam dwie młode kobiety – łączniczki Armii Krajowej z Wileńszczyzny: Halina i Jadwiga Mikołajewskie. Dom ten był wówczas dla AK-owców z Wileńszczyzny lokalem konspiracyjnym, więc „Inka” spędziła tam noc zgodnie z planem swojej wyprawy do Gdańska, do którego jechała, aby uzupełnić lekarstwa dla oddziału. Mamy nadzieję, że ta tablica będzie jednym z przystanków ścieżki edukacyjnej podczas wędrówek po Gdańsku – mówi Piotr Szubarczyk.

Na krótko przed śmiercią w grypsie, który sanitariuszka nadała do sióstr Mikołajewskich, pisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, sanitariuszka AK, została zamordowana przez UB kilka dni przed swoimi osiemnastymi urodzinami razem z podporucznikiem Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”, żołnierzem 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej majora „Łupaszki”.

RIRM

drukuj